Co pálí českého CIO

Co pálí českého CIO


Outsourcing není výhodný pro každého a ředitelé IT oddělení potřebují znát strategická rozhodnutí managementu co nejdříve...

Jaroslav Šourek je ředitelem pro IT společnosti Jablonex Group a podělí se s námi o zkušenosti šéfa informatiky v oblasti této exkluzivní výroby.

Pokud jde o spolupráci s dodavateli, preferuji dlouhodobou spolupráci s pečlivě vybraným okruhem dodavatelů a držím se hesla „neměň dodavatele, se kterým jsi spokojen“. Tímto přístupem se podle mne minimalizují možné problémy.

S dodavateli mám většinou dobré zkušenosti. Dlouhodobě spolupracuji například s firmou Dell, kterou jsem si vybral již před asi 12 lety, v době kdy ještě nebyla na našem trhu tak viditelná. Další dlouhodobá spolupráce funguje s firmou Oracle i s menšími regionálními společnostmi. Nemám rád dodavatele, kteří dávají větší výhody novým zákazníkům než svým zákazníkům stálým. Typickým příkladem může být třeba nabídka: „Objednáte-li si roční předplatné našeho časopisu nyní, dostanete 30% slevu“ a já, který odebírám časopis již 5 let, nemám nárok na nic.
Vadí mi, pokud dodavatel není schopen specifikovat ani rámcovou cenovou hladinu svého výrobku nebo služby. Kdysi na Invexu mi nejmenovaná firma minimálně 15 minut ukazovala nový model své tiskárny, vykládala, jak je perfektní, a když jsem se zeptal na cenu, řekl mi představitel firmy, že nemají dosud ceník pro ČR, a že mi tudíž cenu, a to ani rámcovou, říci nemůže.

Plány do budoucna

Jsme společnost, která vznikla koncem roku 2005 sloučením čtyř větších a několika malých společností. Každá z původních společností měla samozřejmě svůj ERP systém, který po roce 1989 vesele rozvíjela k obrazu svému. Do vínku jsme tedy dostali nekompatibilní systémy založené na různých technologiích, jako jsou například Oracle, Informix, Progress, Cobol, Redap, FireBird, Pascal, produkty Microsoftu a další. Hlavní úkol pro příští rok je tedy stejný jako v roce letošním, a to postupné zavádění nového jednotného ERP systému, kterým je Oracle EBS.
Bariérami při plnění tohoto úkolu jsou jednak čas a peníze, protože obojího se vždy nedostává, a jednak jsou to problémy se sjednocováním firemních procesů, převážně z oblasti výroby, nákupu a prodejů.

S tím souvisí i odpověď na otázku, co očekávám od vedení firmy, abych mohl dobře vykonávat svou práci. Nejdůležitější je pro mě čas, finance, důvěra a také potřebuji znát strategické záměry společnosti nejdříve, jak je to možné. Často totiž jedinou reálnou možností, jak projekt dříve skončit, je začít na něm pracovat co nejdříve.

Lidský faktor

S hledáním nových pracovníků do IT oddělení myslím žádné zvláštní problémy v současnosti nemáme. Jsme sklářská a bižuterní firma z regionu Jablonce nad Nisou a v odboru IT zaměstnáváme pracovníky, kteří jsou vesměs s tímto regionem i průmyslem nějak spjati. Máme tudíž poměrně kvalitně stabilizovaný kádr zaměstnanců a minimální fluktuaci.

Outsourcing

Domnívám se, že doba pro takovéto řešení ještě zcela nedozrála, alespoň ne v naší společnosti. Zatím žádné řešení, které nám bylo nabízeno na některé subsystémy (například personalistika, mzdy), nás nepřesvědčilo ani se nezdálo ekonomicky výhodnější.

Komentáře