Čtvrtina pirátských stránek obsahuje škodlivý software

Podle nové studie protipirátské organizace BSA je pirátský software velmi často zdrojem virové nákazy a jiných škodlivých programů (malware).

Čtvrtina pirátských stránek obsahuje škodlivý software


„Je zde jasná spojitost mezi šířením nelegálního softwaru a šířením virové nákazy či jiných škodlivých programů, které ohrožují soukromí a bezpečnost uživatelů počítačů,“ řekl Jan Hlaváč, tiskový mluvčí protipirátské organizace BSA. Z analýzy BSA vyplývá, že země s vysokou mírou pirátství čelí vyšší míře šíření škodlivých softwarů, takzvaného malwaru – virů, trojských koňů či spywaru.

Příkladem hrozby (nejen) pro návštěvníky pirátských webů může být šíření viru „Downadup“ známého také jako „Conficker worm“ v letech 2008 a 2009. Tento virus sám sebe celosvětově implantoval do 8 milionů počítačů. „Podle expertů společnosti Symantec se tento virus rapidně šířil zejména v oblastech s nejvyšší mírou pirátství,“ dodal Hlaváč. Hackerům pravděpodobně umožňoval zcizit osobní data uživatelů včetně přístupů k jejich bankovním kontům.

Celkem 38 procent softwaru se v Česku užívá nelegálně. Ztráty českého softwarového odvětví v důsledku pirátství loni činily 3,3 miliardy korun (168 milionů USD). Česká republika se tak stále drží mezi 30 zeměmi s nejnižší mírou softwarového pirátství. Průměrná míra pirátství v Evropské unii činí 35 procent. V Česku se nejvíce nelegálně stahuje nebo prodává software výrobců Adobe, Autodesk, Corel, Microsoft a Symantec.

 

Pirátské stránky jsou prolezlé škodlivým softwarem

Využívání pirátských internetových zdrojů softwaru představuje značné riziko. Další studie analytiků IDC ukazuje, že škodlivý software – takzvaný malware – se často vyskytuje na internetových stránkách, které nabízejí přístup k pirátskému softwaru a nástrojům pro překonání ochrany legálního softwaru. „Škodlivé viry, trojské koně či spyware obsahuje nejméně čtvrtina takových internetových stránek,“ varoval Hlaváč. Z 98 analyzovaných stránek 17 procent obsahovalo řadu bezpečnostních hrozeb a dalších 8 procent přímo nabízelo škodlivý software.

V boji proti nelegálnímu softwaru využívá protipirátská organizace BSA speciální technologii na sledování výměnných (P2P) a torrentových sítí a on-line aukcí. „Jakmile narazíme na nabídku pirátského softwaru, systém okamžitě zažádá o jeho odstranění. Jen v první polovině letošního roku jsme vydali 2,4 milionu žádostí o odstranění softwarů umístěných na P2P a BitTorrentových sítích. To je o 200 procent více než ve stejném období loňského roku (2008),“ řekl Hlaváč.

K nelegálnímu softwaru monitorovanému protipirátskou organizací BSA přistupovalo prostřednictvím internetu v první polovině letošního roku 2,9 milionu jednotlivců. Hodnota nelegálně stahovaného softwaru dosahovala zhruba 18 miliard korun. „Je to jen kapka v moři. Celkem globální ztráty výrobců softwaru ročně představují 53 miliard dolarů. Vyplývá to z poslední studie BSA a IDC,“ dodal Hlaváč.

 

Častými pirátskými stahovači jsou čerství majitelé počítačů, kteří se snaží vybavit své stroje populárními komerčními tituly z nelegálních zdrojů. „Často se tak děje po vánočních svátcích, protože nový počítač se stal oblíbeným a snadno dostupným dárkem. To samé platí o vysokorychlostním přístupu k internetu,“ řekl Hlaváč.

BSA však varuje: Lidé si často myslí, že pokud software pouze stahují a nesdílejí jej s ostatními uživateli, jsou právně nepostižitelní. To je ale obrovský omyl.„I pouhé stažení nelegálního softwaru se v Česku považuje za porušení práv autorů," důrazně upozornil Jan Hlaváč. Zatímco nelegální stahování filmů a hudby zákon přímo nepostihuje – protizákonné je pouze jejich sdílení – u softwaru tomu tak není. Policie tedy může notorické stahovače chytit právě na stahování nelegálního softwaru.

Pokud se přečiny proti autorskému právu dostanou k soudu, tresty mohou být velmi přísné. Soud může uložit vysoké peněžité tresty, nařídit propadnutí věci, či dokonce uložit trest odnětí svobody až do výše pěti let. Dále hrozí nutnost uhradit škodu způsobenou výrobcům softwaru. „Ti se mohou domáhat vysokých finančních kompenzací až ve výši dvojnásobku ceny nelegálně užívaného softwaru,“ uzavřel tiskový mluvčí protipirátské organizace BSA Jan Hlaváč.

Celou studii „Internet Piracy Report“ je možné stáhnout z titulní strany webu www.bsa.cz

Komentáře