Čtvrtletní tržby HP přesáhly 25 miliard dolarů

Čtvrtletní tržby HP přesáhly 25 miliard dolarů


Dobré hospodářské výsledky HP a zisk přes 2 miliardy dolarů byly dány především rychle rostoucím prodejem notebooků, blade serverů multifunkčních zařízení a barevných laserových tiskáren.

HP oznámila hospodářské výsledky za druhé fiskální čtvrtletí roku 2007. Čisté tržby dosáhly 25,5 miliardy dolarů, což představuje nárůst o 13 % v porovnání se stejným obdobím minulého roku nebo 10 % po započtení měnových kurzů.

Provozní zisk v souladu s principy GAAP dosáhl výše 2,1 miliardy dolarů. Provozní zisk non-GAAP činil 2,3 miliardy dolarů.

V daném čtvrtletí vzrostly tržby v Americe o 11 % (na 10,7 miliard), v Evropě, na Středním východě a v Africe o 14 % (na 10,3 miliard) a v pacifické Asii o 16 % (na 4,5 miliardy).

Tržby skupiny Personal Systems Group (PSG) vzrostly meziročně o 24 % na 8,7 miliard dolarů. Počet dodaných jednotek stoupl o 30 %. Příjmy z prodeje notebooků se meziročně zvýšily o 45 %, u desktopů o 9 %.

Příjmy skupiny Imaging and Printing Group (IPG) vzrostly meziročně o 6 % na 7,2 miliardy dolarů. Tržby z prodeje spotřebního materiálu vzrostly meziročně o 10 %, tržby z prodeje komerčního hardwaru vzrostly o 3 % a tržby z prodeje osobního hardwaru poklesly o 2 %. Podle počtu prodaných kusů vzrostl prodej komerčních tiskáren o 21 % a osobních o 7 %. Prodej multifunkčních zařízení vzrostl o 40 %, a barevných laserových tiskáren o 19 %.

Skupina Enterprise Storage and Servers (ESS) vykázala tržby ve výši 4,6 miliard dolarů, což představuje nárůst oproti danému období minulého roku o 8 %. Meziročně vzrostly tržby v oblasti oborově standardních serverů o 17 %, přičemž nárůst v segmentu serverů blade činil 58 %. Tržby z prodeje síťových systémů pro ukládání dat vzrostly o 1 % a tržby ze zařízení EVA střední třídy vzrostly o 10 %, což bylo na druhé straně kompenzováno poklesem v prodejích storage array systémů a páskových mechanik. Příjmy z podnikových kritických systémů poklesly o 6 %, ale na druhé straně došlo k poklesu odbytu systému PA-RISC a Alpha.

Příjmy HP Services (HPS) vzrostly meziročně o 7 % na 4,1 miliard. Tržby z oblasti Technology Services vzrostly o 3 %, zatímco služby Consulting and Integration vzrostly o 8 % a Outsourcing Services o 12 %.

Tržby ze softwaru vzrostly meziročně o 58 % a dosáhly výše 523 miliónů dolarů, přičemž největší prospěch měla HP z fúze se společností Mercury Interactive. OpenView zaznamenalo nárůst 6 % a OpenCall naopak pokles 13 %.

HP Financial Services (HPFS) vykázaly příjmy ve výši 550 miliónů dolarů, což představuje meziroční nárůst o 6 %. Objem financování vzrostl oproti odpovídajícímu období minulého roku o 8 %, respektive o 6 % meziročně.

HP spotřebovala ve druhém čtvrtletí 2,2 miliardy dolarů v hotovosti na zpětný nákup přibližně 6 miliónů akcií. Společnost uzavřela čtvrtletí se stavem hotovosti 12,3 miliard dolarů.

Firma odhaduje, že její čisté tržby za celý fiskální rok 2007 dosáhnou přibližně výše 100,5 až 100,9 miliard dolarů.

Komentáře