ČVUT a Sun otevřou 9. prosince Center of Excellence

Společnost Sun Microsystems a Fakulta elektrotechnická na ČVUT v Praze prohlubují dosavadní dlouholeté partnerství novým projektem v oblasti přístupnosti a použitelnosti softwarových produktů.

ČVUT a Sun otevřou 9. prosince Center of Excellence


Center of Excellence bude otevřeno v prosinci tohoto roku a zařadí přední českou univerzitu mezi vybrané světové vzdělávací instituce, na kterých již centrum tohoto typu existuje. Sun Microsystems v rámci tohoto projektu uvolní prostředky ve výši pěti milionů korun. Výsledky budou opět veřejně dostupné v rámci open source licence.

Dlouhodobá spolupráce společnosti Sun Microsystems a FEL ČVUT v Praze přináší své plody již od roku 2003. V roce 2004 byla v Praze zřízena první středoevropská laboratoř na výzkum použitelnosti softwaru (Usability Lab, www.ulab.cz), která slouží k výzkumu, výuce studentů a v neposlední řadě i ke kooperaci s partnery z průmyslové oblasti. Problematika návrhu uživatelského rozhraní a zpřístupnění programů pro postižené uživatele (například zrakově, sluchově nebo motoricky) je také hlavní náplní občanského sdružení pražské pobočky ACM SIGCHI (www.sigchi.cz), které FEL ČVUT a Sun Microsystems aktivně podporují. V rámci aktivit pořádaných Prague ACM SIGCHI proběhl letos v Praze už čtvrtý ročník odborné konference World Usability Day. ČVUT v současnosti také ve velké míře využívá řešení firmy Sun Microsystems – od programovacího prostředí NetBeans, které slouží k výuce jazyka Java, až po operační systém Solaris.

„Partnerství mezi naší fakultou a společností Sun Microsystems trvá již několik let a považujeme je za velmi úspěšné. Otevřením Center of Excellence při ČVUT v Praze se otevírá další prostor pro vzájemnou spolupráci, v jejímž rámci se naše fakulta bude podílet na špičkovém výzkumu s následnou pozitivní odezvou v oblasti výuky,“ říká Prof. Pavel Slavík z Katedry počítačové grafiky a interakce FEL ČVUT.

„S ČVUT spolupracujeme již pátým rokem a za tuto dobu se nám podařilo realizovat mnoho menších i větších projektů k oboustranné spokojenosti. Nynější spolupráce na Center of Excellence však posune naše partnerství do zcela nové úrovně – a do společnosti vybraných světových univerzit, které již tento program realizují,“ doplňuje Pavel Šuk, ředitel Pražského vývojového centra společnosti Sun Microsystems.

„V letošním roce přitom rozhodně nejde o první společnou iniciativu v oblasti přístupnosti a použitelnosti – vzpomeňme nedávný vznik občanského sdružení Prague ACM SIGCHI,“ dodává Jiří Mžourek, senior manažer společnosti Sun Microsystems a zároveň předseda Prague ACM SIGCHI. „Z výsledků naší spolupráce navíc může těžit doslova každý – výstupy budou opět přístupné ve formě open source.“

Akce se uskuteční v úterý 9. prosince 2008 od 14.00 v prostorách FEL ČVUT na Karlově náměstí v Praze. Setkání se zúčastní významní pozvaní hosté, mezi nimiž nebude chybět ani Peter Korn, technický ředitel a architekt řešení z oblasti přístupnosti společnosti Sun Microsystems. Během svého dlouholetého působení v oblasti IT získal řadu prestižních ocenění, publikoval významné odborné materiály a podílel se např. na technologiích přístupnosti v prostředí Java, GNOME (Solaris), GNU/Linux a dalších systémech na bázi UNIX, stejně jako u kancelářských balíků StarOffice a OpenOffice.org. Spolupracuje také s pracovníky pro přístupnost týmů Mozilla, Evolution ad.

Program společnosti Sun Microsystems patří mezi dlouhodobě formy spolupráce s významnými vzdělávacími institucemi a organizacemi třetích stran, fungující asi na stovce míst po celém světě. Center of Excellence je formální a plně zdokumentovaná forma partnerství trvající běžně od jednoho do tří let. Každá ze zúčastněných stran přináší do projektu vlastní prostředky a know-how tak, aby byly splněny předem stanovené vývojové a výzkumné cíle. Centrum přitom může existovat ve fyzické i virtuální formě – vždy však demonstruje využití nejmodernějších softwarových i hardwarových technologií v praxi a zároveň přináší výsledky s možností veřejného využití.

Komentáře