Domén .CZ je již více než milion

Dnes dosáhl celkový počet .cz domén jednoho miliónu. Dosažení tohoto čísla trvalo necelých 20 let, první .cz domény se totiž začaly prodávat v roce 1993. Po rozdělení republiky tehdy nahradily československou koncovku .cs.

Domén .CZ je již více než milion


Zajímavé je tempo, kterým se .cz domény blížily k jednomu miliónu. Teprve v roce 2005 se jejich počet dostal přes 200 000 a v roce 2008 přes půl miliónu. Vyplývá to z čísel sdružení CZ.NIC, které má .cz domény pod svoji správou. Jediný pokles v počtu registrovaných domén nastal mezi lety 2002 a 2003, příčinou však byla pouze změna metriky CZ.NIC, nikoliv pokles zájmu zákazníků.

Růst počtu .cz domén ovlivňoval jak rozvoj internetu jako takového, tak i jejich ceny, které vždy kopírují vývoj velkoobchodních cen od CZ.NIC. Zatímco dnes se doména dá pořídit pod 200 Kč, šlo dříve o poměrně luxusní zboží. Například v roce 2000 stála doména 1600 Kč.

Zajímavosti je skutečnost, že okolo 35 % domén je tzv. parkováno. „To znamená, že takové domény teprve čekají na své budoucí využití. Některé z nich pak mohou být v držení doménových spekulantů,“ vysvětluje František Grunt, marketingový ředitel Active 24.

Co se týče držitelů domén, ve většině případu jde o živnostníky, firmy nebo organizace. V držení mají podle statistik Active 24 okolo 80 % .cz domén, pouze zhruba 20 % domén tak připadá na fyzické osoby nepodnikatele.


Úvodní foto: © HaywireMedia - Fotolia.com
Komentáře