Datovou schránku lze mít pod kontrolou i během dovolené

Mnoho lidí s blížícím se termínem dovolené řeší, jak zajistí pravidelnou kontrolu své datové schránky během pobytu v zahraničí či mimo své obvyklé bydliště.

Datovou schránku lze mít pod kontrolou i během dovolené


Mnoho uživatelů s blížícím se termínem dovolených řeší problém, jak zajistit pravidelnou kontrolu datové schránky během pobytu v zahraničí či mimo své obvyklé bydliště. Schránku lze dnes již naštěstí kontrolovat jak z internetové kavárny, tak i z mobilního zařízení. Na novou zprávu ve schránce může také upozornit SMS nebo e-mail.

„Přístup do datové schránky z cizího počítače je pro mnoho lidí jediným možným v případě, že tráví nějakou dobu na cestách. Zároveň se ale většina z nich obává, aby byl tento přístup dostatečně zabezpečený. V tom případě nezáleží na tom, zda se pohybujete doma nebo v zahraničí, bezpečný způsob kontroly datové schránky se pro vás stává klíčovým,“ říká poradce MV pro oblast eGovernmentu, Petr Stiegler. „Jednou z možností, jak se ke své datové schránce připojit i z internetové kavárny či z cizího počítače, je zabezpečený USB flash disk s nainstalovanou přenositelnou verzí prohlížeče formulářů. Díky němu můžete i z druhého konce světa vyřizovat zprávy ve své datové schránce, podávat daňová přiznání nebo třeba schvalovat elektronické faktury ve formátu PDF či ISDOC,“ dodává Petr Stiegler.

Další z možností, jak datové zprávy na cestách zkontrolovat, je aplikace v mobilním telefonu. V současné době je k dispozici široká škála nejrůznějších aplikací, díky niž získá uživatel neomezený přístup do své datové schránky. Většina aplikací uživatelům umožňuje zprávu stáhnout a přečíst. Některé však umožňují také vytvoření formuláře a odeslání zprávy. Tyto aplikace jsou dostupné prakticky již pro všechny operační systémy mobilních telefonů, iPhone nebo Androidem vybavené mobily nejsou výjimkou.

Novinkou v systému datových schránek, se kterou přišlo Ministerstvo vnitra jako správce a Česká pošta jako provozovatel v červnu tohoto roku, je bezpečnější přihlášení do datové schránky odkudkoliv. Uživatelé dostanou možnost využít pro přihlášení do datové schránky jednorázové heslo zaslané formou SMS nebo vygenerované mobilní aplikací, aniž by se museli připojit do datové sítě mobilních operátorů, což by zejména v zahraničí nebylo levnou záležitostí.

Pokud však nemáte chuť kontrolovat datovou schránku každý den, lze si aktivovat upozornění na novou příchozí zprávu prostřednictvím SMS či e-mailu. Prostřednictvím této zprávy budete upozorněni nejen na obyčejnou datovou zprávu, ale také na zprávu, která je určena do vlastních rukou. Nehrozí vám tak, že byste datovou zprávu promeškali a po návratu z dovolené byli postaveni před řešení problému, který by kvůli tomu mohl vzniknout.

Komentáře