DNSSEC pro české domény

Necelých 15 000 českých domén získalo zabezpečení technologií DNSSEC, která chrání informace uložené v systému doménových jmen (DNS) před zfalšováním a zneužitím.

DNSSEC pro české domény


Stojí za tím rozhodnutí jednoho z největších českých registrátorů, společnosti WEB4U, podepsat DNSSEC na všech doménách, které provozuje na svých DNS. Tento krok mnohonásobně zvýšil počet domén .CZ zabezpečených pomocí DNSSEC – ke konci roku 2009 statistiky sdružení CZ.NIC evidovaly 1414 takto chráněných domén. Sdružení CZ.NIC systém DNSSEC spustilo v říjnu 2008 aČeská republika od té doby patří k nejaktivnějším zemím v zavádění technologie DNSSEC.

„Rozhodnutí WEB4U si velmi ceníme, protože výrazně přispěje k bezpečnosti nejen českého internetu. Tímto krokem ukazujeme cestu i ostatním zemím, které tuto technologii v současné době zavádějí,“ řekl Ondřej Filip, výkonný ředitel sdružení CZ.NIC. „DNSSEC má význam hlavně pro ty, kdo usilují o co největší bezpečnost svých informací na internetu. Mezi takové patří například banky nebo e-shopy, na jejichž webech návštěvníci často zadávají citlivé osobní údaje jako přístupová jména a hesla, čísla kreditních karet apod.,“ dodává Filip.

 

 

Co je DNSSEC?

DNSSEC je rozšíření systému DNS, které zvyšuje bezpečnost služby doménových jmen. Principem DNS je překlad jmenných internetových adres, jako například www.nic.cz nebo www.dobradomena.cz, na adresy číselné, kterým počítače rozumějí a jejichž pomocí dokážou zajistit zobrazování webových stránek, odesílání e-mailů, telefonování po internetu a další běžné internetové služby. DNSSEC zvyšuje bezpečnost při používání DNS tím, že brání podvržení falešných, pozměněných či neúplných údajů o doménových jménech. Sdružení CZ.NIC, jako správce registru domén .CZ a ENUM, zavedlo tuto bezpečnostní technologii pro držitele těchto domén a uživatele českého internetu v roce 2008. Více informací na internetové adrese www.nic.cz/dnssec/.

Komentáře