Do roku 2016 vzroste objem mobilního datového provozu desetinásobně

Zpráva Ericssonu uvádí, že v letech 2011 – 2016 desetinásobně vzroste objem mobilního datového provozu, zejména díky sledování online videa

Do roku 2016 vzroste objem mobilního datového provozu desetinásobně


Ve své nové zprávě o stavu trhů a datového provozu, která informuje o současných trendech, společnost Ericsson předpovídá desetinásobný růst objemu mobilního datového provozu do roku 2016. Zpráva vychází z měření, která tato firma několik let prováděla v sítích provozovaných ve všech regionech světa.

Zpráva uvádí, že v roce 2016 dosáhne počet uživatelů mobilního vysokorychlostního připojení téměř 5 miliard, přičemž na tuto hodnotu vyroste z odhadovaných 900 milionů uživatelů do konce roku 2011. Tento údaj by představoval přibližně 60% meziroční růst. Očekává se, že během roku 2011 se celkový objem datového provozu chytrých telefonů ztrojnásobí.

Přístup k internetu bude i nadále hybnou silou rozvoje mobilního datového provozu napříč všemi typy zařízení; podle odhadů bude objem mobilního datového provozu v období 2011–2016 meziročně růst zejména díky sledování internetového videa.

Další důležitá zjištění uváděná ve zprávě:

Do roku 2016 bude více než 30 % obyvatel světa žít v metropolitních a městských oblastech, kde hustota obyvatel překračuje 1000 osob na kilometr čtvereční. Toto území představuje méně než 1 % celkového zemského povrchu, avšak bude se zde vytvářet přibližně 60 % celkového objemu mobilního datového provozu.

Rozšiřování mobilního vysokorychlostního připojení, nové smartphony na trhu a používání nových druhů aplikací budou i nadále zvyšovat objem datového provozu. Současně lze pozorovat silný potenciál ke zvyšování poptávky po smartphonech ve všech regionech. Ericsson očekává, že do roku 2016 objem datového provozu vytvářeného pokročilými smartphony dvanáctinásobně vzroste a zhruba se vyrovná objemu mobilního datového provozu vytvářeného osobními počítači.

Komentáře