Dotcomova Mega mazala první soubory

Server pro sdílení souborů Mega, který nedávno založil proslulý Kim Dotcom a jeho parta, promptně zareagoval na 150 varování týkajících se porušování autorských práv.

Dotcomova Mega mazala první soubory


Služba pro sdílení souborů Mega je kontroverzním počinem. Dotcom se pohybuje na velmi tenkém ledě, neboť byl obviněn z porušování autorských práv již dříve – kvůli svému známému, velmi podobnému počinu jménem Megaupload.

Na francouzské webové stránce Mega-search.me se objevila spousta odkazů na obsah uložený uživateli Megy, včetně souborů označených názvy nejnovějšího Tarantinova filmu „Nespoutaný Django“, kancelářského softwaru Microsoft Office nebo písně Eltona Johna „Bennie and the Jets“.

Mega, jejíž provoz byl zahájen 20. ledna, umožňuje registrovaným uživatelům ukládat 50 GB šifrovaného obsahu zdarma. Obsah, který může být sdílen mezi uživateli prostřednictvím přímého odkazu na něj, může být dešifrován pouze v případě, že daný uživatel vlastní kromě samotného odkazu i přidružený šifrovací klíč.

Mega byla vyvinuta s důrazem na to, aby se zabránilo obviněním jejích autorů za porušování autorských práv, jako tomu bylo v případě Megauploadu, který byl bez předchozího varování úřady uzavřen v lednu 2012. Právě proto, že je obsah šifrovaný, nemůže Mega znát obsah uložených souborů. Obsah však odstraní, pokud dostane odůvodněný tip na možné porušování autorských práv.

Ira P. Rothken, jeden z mnoha právníků zastupujících Megu a Megaupload ve středu řekl, že služba na oznámení o porušování práv reaguje zatím rychle.

„Mega nechce, aby lidé využívali její služby síťového úložiště pro účely porušující zákon,“ řekl Rothken v e-mailu.

Ve Spojených státech mohou poskytovatelé služeb dostávat oznámení o porušování práv v rámci zákona Digital Millenium Copyright Act (DMCA). Pokud je oznámení platné,je poskytovatel služby povinen závadný obsah bez prodlení zablokovat nebo odstranit.

Rothken řekl, že 150 žádostí, které se týkají 250 souborů, přišlo z USA, ale také jiných zemí. Spousta zemí včetně Spojených států má ve svých zákonech chránících autorská práva opatření zvaná „bezpečný přístav“, která zbavují poskytovatele zodpovědnosti, pokud závadný obsah odstraní.

Na rozdíl od Megauploadu nemá Mega vyhledávací funkci pro nalezení souborů uložených jinými uživateli. Vypadá to však, že se minimálně jedna webová stránka pokouší sbírat odkazy na obsah ukládaný na Meze, aby měli lidé zjednodušený přístup k ostatním uživatelům a jejich souborům.

Mega-search.me obsahuje vyhledávací engine. Vyhledávání filmu „Nespoutaný Django“ (v angličtině „Django Unchained“) „vyhodilo“ výsledky, které údajně vedly k pirátské kopii tohoto filmu. Stránka je financována jedním reklamním bannerem.

V obvinění proti Megauploadu státní zástupci z USA tvrdí, že jeho provozovatelé vydělali více než 150 milionů dolarů z předplatného a minimálně 25 milionů dolarů na tržbách z reklam při „obchodování“ s obsahem chráněným autorskými právy.

Stránka Mega-search.me fungovala ve středu ráno normálně, později spadla. Jen čtyři dny po spuštění Megy hostoval web Mega-search.me více než 2 000 odkazů na obsah uložený na tomto cloudovém úložišti.

Zdroj: IDG News Service


Úvodní foto: Mega
Komentáře