Objem elektronických plateb strmě roste, ekonomické krizi navzdory

Stále více spotřebitelů využívá elektronické a mobilní platby a platby debetní kartou, a tak se banky budou zaměřovat na vylepšování právě těchto platebních metod.

Objem elektronických plateb strmě roste, ekonomické krizi navzdory


Podle odhadů analytiků se v roce 2011 mělo uskutečnit na 28,3 miliard  elektronických a mobilních transakcí. V roce 2010 byla více než jedna ze tří bezhotovostních plateb po celém světě provedena pomocí debetní karty. Ale pouze 2,1 procenta všech mobilních uživatelů využívá mobilní platby, takže zde existuje obrovský potenciál pro další růst. Odhady na rok 2013 udávají 17 miliard mobilních plateb a 31,4 miliardy elektronických plateb.

„Debetní karty i nadále ukrajují podíl na trhu ostatním druhům platebních metod, představují totiž snadný způsob jak se vyhnout používání hotovosti,“ říká Kevin Brown, Global Head, Transaction Services Product, International Banking, RBS. „Stále více a více spotřebitelů využívá mobilní a jiné elektronické platby, takže i nadále budeme sledovat exponenciální nárůst inovativních platebních řešení.“

WPR také poukazuje na vztah mezi regulacemi a inovacemi, se kterým banky musí počítat při hledání nových inovací zaměřených na zákazníky. Evropské banky, částečně v důsledku evropské dluhové krize, postupují ve slaďování s direktivami Basel III rychleji, než se původně očekávalo. Výsledkem ale je, že mají méně kapacit na inovace. Zpráva dospěla k závěru, že regulace mohou mít přímé - nebo nepřímé - příznivé důsledky na inovace v oblasti plateb, ale ne ve všech případech.

Zpráva také ukazuje, že skuteční inovátoři v oblasti plateb jsou organizace, které chápou potřeby zákazníků a uvědomují si svůj vlastní inovační potenciál. WPR uvádí jako příklad japonskou telekomunikační organizaci NTT DOCOMO, které se velmi rychle podařilo vytvořit obdivuhodnou masu 35 milionů registrovaných uživatelů (polovinu trhu) mobilní peněženky. Mobilní peněženka, nebo-li v japonském originále Osaifu-Keitai, je platební nástroj pro mobilní telefony, který jde za rámec pouhých NFC plateb.

Sdružuje elektronické peníze, ID kartu, věrnostní kartu, lístky na veřejnou doprava (včetně železnice, autobusů a letadla) a kreditní kartu. Tento program, který staví na otevřených standardech, existujících platebních nástrojích (jako jsou například kreditní karty) a využívá věrnostní programy a CRM služby pro obchodníky, se za posledních osm let prokázal jako velmi úspěšný.

Právě standardy prezentované regulátory trhu mohou pozitivně působit na rozvoj plateb v rámci ekonomik. Jednotlivý regulátoři by se měli soustředit také na přínosy pro klienty, protože dosavadní opatření řeší ze 75% pouze interní procesy bank.

Čas výzev pro platby v rozvíjejících se ekonomikách

Globálně, objem bezhotovostních plateb zůstává soustředěn v rámci vyspělých trhů, přičemž Severní Amerika, Evropa a vyspělé asijsko-pacifické země dohromady představují 79,5 procenta transakcí. Jinak je tomu ale v zemích BRIC, kde se v Rusku a Číně zvýšil objem plateb o více než 30 procent a Brazílie se stala co do objemu plateb druhou největší zemí na světě, po USA. V Indii vzrostl objem plateb o 10 procent. Indie má přitom velký potenciál dále růst, i když v rámci uskupení BRIC v oblasti plateb stále zaostává.

Celý report je k dispozici na stránce www.capgemini.com/wpr12


Úvodní foto: © Sergej Khackimullin - Fotolia.com
Komentáře