Eliptické křivky nabízejí bezpečné šifrování s kratšími klíči

Kryptografie eliptických křivek (Elliptic Curve Cryptography, ECC) je nyní interoperabilní napříč systémy Windows, Linux a Solaris. ECC nabídne v porovnání s RSA kratší, přitom však srovnatelně bezpečné klíče. 2048bitová šifra RSA již naopak přesahuje možnosti mobilních ebzdrátových zařízení.

Eliptické křivky nabízejí bezpečné šifrování s kratšími klíči


Kryptografie eliptických křivek (Elliptic Curve Cryptography, ECC) je nyní interoperabilní napříč systémy Windows, Linux a Solaris. ECC nabídne v porovnání s RSA kratší, přitom však srovnatelně bezpečné klíče. 2048bitová šifra RSA již naopak přesahuje možnosti mobilních bezdrátových zařízení.

Dokončení projektu, jehož cílem bylo zajistit přenositelnost ECC mezi operačními systémy, je dílem společností Sun Labs, Certicom, Microsoft a Red Hat. Projekt probíhal pod hlavičkou fóra ECC Interoperability, k němuž se připijily i RSA a VeriSign a open source projekty Mozilla a Apache.

RSA je již roky uznávaným standardem kryptografie veřejných klíčů. Délka dnešních 1024bitových klíčů RSA by se do roku 2010 měla zdvojnásobit, což bude znamenat značnou zátěž pro klienty i servery. Zpomalí to bezpečné online transakce a daleko přesáhne výpočetní a paměťové možnosti bezdrátových mobilních zařízení. ECC nabízí stejnou úroveň zabezpečení jako RSA, ovšem s menšími klíči. Menší klíče v praxi znamenají rychlejší výpočty, úsporu paměti, energie a přenosového pásma. Americká Národní bezpečnostní agentura (National Security Agency, NSA) schválila ECC jako preferovanou technologii veřejných klíčů pro ochranu citlivých informací vlády Spojených států. Očekává se, že organizace po celém světě, které kladou důraz na zabezpečení, budou následovat příklad NSA.

Hodnotu nové bezpečnostní technologie lze naplno realizovat pouze v případě, že se daná technologie začne široce používat a že nasazené implementace budou hladce spolupracovat,“ uvedl Vipul Gupta ze Sun Labs.

Komentáře