Červ ACAD/Medre.A krade soubory uživatelům AutoCADu

Existuje podezření na průmyslovou špionáž, při níž unikly desítky tisíc souborů z AutoCAD.

Červ ACAD/Medre.A krade soubory uživatelům AutoCADu


Společnost Eset oznámila, že její "antivirové radary" odhalily červa, který cíleně vyhledával kresby vytvořené softwarem pro počítačový design AutoCAD. Hrozba ACAD/Medre.A byla objevena v Peru - výzkum následně ukázal, že červ krade soubory a posílá je na e-mailové účty v Číně. Eset následně oznámil, že spolupracuje na zastavení přenosu těchto souborů s organizacemi Chinese ISP Tencent, Čínskou národní centrálou pro počítačové hrozby a společností Autodesk, výrobcem programu AutoCAD.

„ACAD/Medre.A posílá otevřené AutoCAD kresby e-mailem přímo na adresu příjemce lokalizovanou na čínských serverech. Používá přitom 22 účtů na doménách 163.com a 21 účtů na qq.com, což jsou čínští poskytovatelé internetu,” říká výzkumný pracovník společnosti ESET Righard Zwienenberg.

„V případě ACAD/Medre.A existuje vážné podezření, že jde o průmyslovou špionáž. Každý nový designový návrh je automaticky poslán ke správcům malware. Netřeba dodávat, že tato hrozba může oprávněné majitele duševního vlastnictví stát hodně peněz, protože zločinci mají přístup k návrhům ještě dříve, než jdou do výroby. Může se dokonce stát, že se budou ucházet o patenty na výrobek ještě předtím, než je u patentového úřadu zaregistruje jejich vynálezce,” řekl Zwienenberg.

Vysoký výskyt incidentů právě v Peru může být vysvětlen tím, že malware se maskoval za AutoCAD soubory společností spolupracujících s tamním veřejným sektorem. To vede k domněnce, že primárním cílem ACAD/Medre.A jsou právě firmy v této zemi.
Úvodní foto: © ferkelraggae - Fotolia.com
Komentáře