Eset: žebříčkům malware za listopad vévodí INF/Autorun

Již po několik minulých měsíců se pokaždé na předních místech statistik objevoval malware pro výměnná média pro ukládání dat a ani listopad nebyl výjimkou.

Eset: žebříčkům malware za listopad vévodí INF/Autorun


Virus INF/Autorun měl ve sledovaném období na svědomí 4,38 % nakažených počítačů celkově a 3,66 % v Evropě. INF/Autorun je souhrnné pojmenování, které označuje celou škálu malware využívajících soubor autorun.inf jako cestu k napadení počítače.

Šíření viru Win32/Conficker, který si jinak ve statistikách hrozeb drží stabilní pozici, mírně oslabilo – nyní se objevuje na pátém místě jak v celosvětovém (2,20 %), tak evropském (1,76 %) žebříčku. Naopak Win32/Dorkbot je neustále na postupu - aktuálně se umístil na druhé příčce mezi celosvětovými hrozbami v listopadu, kdy se poměr nakažených počítačů oproti minulému měsíci mírně zvýšil (3,43 %). Tento malware se šíří přes výměnná média a obsahuje zadní vrátka („backdoor“), která umožňují ovládat jej pomocí dálkového přístupu. Červ shromažďuje uživatelská jména a hesla, zatímco se nepozorný uživatel pohybuje na určitých webových stránkách. Následně veškeré shromážděné informace odesílá na vzdálený počítač.


Úvodní foto: © iQoncept - Fotolia.com
Komentáře