Evropa táhne do boje proti drahému roamingu

Nejvyšší cenu komise zjistila mezi zákazníky maltského operátora volajících z Litvy. Čtyřminutový hovor v rámci roamingu by přišel na zhruba 13 eur.

Evropa táhne do boje proti drahému roamingu


Evropská komise plánuje učinit opatření, kterým chce zabránit neobyčejně vysokým poplatkům za roaming, jež si účtují mobilní operátoři.
Navzdory opakovanému upozorňování na jejich příliš vysoké roamingové poplatky se eurokomisařka pro informační společnost Viviane Redingová rozhodla podat návrh, kterým chce operátory donutit snížit vysoké ceny za mezinárodní hovory tím, že si budou muset účtovat podobné poplatky, jaké si žádají v případě národních hovorů. Jde přitom o poplatky, kdy zákazník používá mobilní síť jiné společnosti.
Návrh musí projít ještě schválením členských vlád 25 členů Evropské unie a členů Evropského parlamentu. Komise se přesto domnívá, že by konečné rozhodnutí mohlo přijít relativně rychle a návrh nabýt platnosti nejpozději ve druhé polovině příštího roku. Nicméně u některých evropských společností se očekává, že se budou snažit její krok blokovat. „Myslíme si, že určité tlaky přijdou ze strany Deutsche Telekom,“ uvedl jeden z komisařů. Přesné znění návrhu bude známo v červnu roku 2006.
Roamingové poplatky jsou typicky vyšší pro hovory mimo národní sítě. Nejvyšší cenu pak komise zjistila mezi zákazníky maltského operátora volajících z Litvy. Čtyřminutový hovor v rámci roamingu by přišel na zhruba 13 eur.

Komentáře