Evropská komise chce prudce snížit ceny za roaming

Eurokomisařka pro informační společnost Viviane Redingová připravuje návrh zákona, v jehož rámci by se mohly snížit ceny mezinárodních hovorů v mobilních sítích o více než polovinu.

Evropská komise chce prudce snížit ceny za roaming


Eurokomisařka pro informační společnost Viviane Redingová připravuje návrh zákona, v jehož rámci by se mohly snížit ceny mezinárodních hovorů v mobilních sítích o více než polovinu. Konečná podoba zákona by měla být známa letos v červnu.

„Současná výše poplatků za roaming předepsaná mobilními operátory je neoprávněná," uvádí Redingová. Ve své připravované směrnici se proto snaží přinutit mobilní operátory ke snížení hovorů v roamingu tím, že si budou při místním volání v zahraničí účtovat stejné poplatky, jaké si žádají v případě národních hovorů. Redingová rovněž hledá cestu ke zrušení poplatků za příchozí hovory v zahraničí.
Například za čtyřminutový hovor v roamingu si podle ní někteří mobilní operátoři účtují od 4 do 6 eur. Stejně dlouhý hovor však zákazníky španělského operátora na Kypru může přijít až na 8 eur, zatímco cestující z Velké Británie by například ve Slovinsku zaplatili 7 eur.

Návrh musí projít ještě schválením členských vlád 25 členů Evropské unie a členů Evropského parlamentu. Redingová doufá, že by konečné rozhodnutí mohlo přijít už v polovině příštího roku. Většina lídrů Evropské unie totiž její iniciativu podporuje a tvrdí, že by snížení roamingových poplatků odbouralo bariéry v konkurenci.

Komentáře