Facebook byl v Německu zažalován kvůli sdílení dat v App Centru

Německé organizace spotřebitelů tvrdí, že by se měl Facebook ptát uživatelů na výslovný souhlas předtím, než bude jejich data sdílet se třetími stranami.

Facebook byl v Německu zažalován kvůli sdílení dat v App Centru


Spotřebitelské organizace v Německu zažalovaly Facebook, neboť sociální síť pokračuje ve sdílení osobních dat s externími tvůrci aplikací bez výslovného souhlasu svých uživatelů.

Aplikace vytvořené takovými tvůrci často požadují přístup k chatům uživatelů i k jejich informacím o přátelích, osobním kontaktním informacím i k možnosti posílat příspěvky na facebookové zdi uživatelů. Federace německých spotřebitelských organizací (VZBV) ale ve čtvrtek oznámila, že místo toho, aby se vývojáři v takových případech ptali na povolení pro přístup k těmto datům, poskytují si práva přístupu často sami.

VZBV říká, že pro tak komplexní přesun dat k poskytovateli aplikace nikdy nedávají uživatelé. „Což je dostatečný důvod pro to, aby federace začala novou soudní při proti společnosti Facebook Irsko u regionálního soudního dvora v Berlíně,“ říká VZBV ve své zprávě. Facebook Irsko je zodpověený za všechny aktivity Facebooku mimo Spojené státy a Kanadu.

Podle VZBV se praktiky sociální sítě v oblasti ochrany dat s červencovým představením App Centra spíše zhoršily než zlepšily.

V minulosti v takových případech Facebook žádal o povolení uživatele zobrazením vyskakovacího okna, které varovalo před tím, že by měla být data sdílena se třetí stranou, a uživatel měl možnost buďto sdílení těchto dat povolit nebo nepovolit. Nicméně ve chvíli, kdy bylo představeno App Center, se to změnilo, říká Michaela Zinke z VZBV. „Je docela matoucí, že to Facebook změnil,“ poznamenává Zinke a dodává, že předtím Facebook vyhovoval německému právu, nicméně již mu nevyhovuje.

VZBV varovala již v srpnu Facebook, aby praktiky ohledně soukromí svého App Centra změnil, a hrozil podniknutím právních kroků v případě, že by to neudělal. Toto varování se evidentně minulo účinkem.

„Za Facebookem je brutální byznys model,“ napsala VZBV. Přestože je použití platformy bezplatné, není Facebook charitativní institucí, ale nechává lidi platit za využití sama sebe jejich vlastními daty, řekla organizace a dodává, že tato osobní data jsou kombinována a používána k vytvoření komplexních uživatelských profilů, které jsou využívány pro cílenou reklamu.

„Problematický je zejména fakt, že k datům přistupuje nejen Facebook, ale i poskytovatelé aplikací. To je přesně to, co si většina uživatelů neuvědomuje,“ říká spotřebitelská organizace. Zvláště děti si neuvědomují, že jsou jejich data sdílena se třetími stranami va chvíli, kdy kliknou na tlačítko „hrát hru“.

Facebook zobrazuje omezený zápis v malém světle šedém textu, který popisuje přístup, jenž bude poskytnut poskytovateli aplikace ver chvíli, kdy se uživatel rozhodne stáhnout aplikaci a tvrdí, že sdílení těchto dat je tedy povoleno, říká VZBV. Nicméně v německém právním systému je sdílení dat se třetími stranami povoleno pouze po výslovném a informovaném souhlasu uživatele. App Center Facebooku tedy jasně porušuje telekomunikační zákony a zákony o konkurenci, poznamenává VZBV.

Facebook situaci odmítl komentovat. Sociální síť se „tím v současné době zabývá,“ řekla mluvčí společnosti v e-mailu.

Sociální síť byla v poslední době pod pečlivým dohledem ohledně ochrany dat v Německu i jiných evropských státech. Na počátku tohoto týdne například skupina provozující kampaň ohledně soukromí „Evropa vs. Facebook“ pohrozila, že dostane irského komisaře pro ochranu dat před soud, jestliže nebude spokojena s jeho odpověďmi na své stížnosti ohledně politiky soukromí Facebooku.

Skupina takto hrozila, protože si myslí, že komisař při svém auditu pravidel soukromí Facebooku nejednal v nejlepším zájmu uživatelů. Přestože Facebook učinil víc, než mu bylo doporučeno tím, že se rozhodil smazat všechna data rozpoznávání obličejů, která ukládal o svých uživatelích v EU, Evropa vs. Facebook si myslí, že by mohla sociální síť pro ochranu soukromí uživatelů udělat ještě více.

VZBV očekává první slyšení v tomto případu v létě 2013.

Zdroj: IDG News Service


Úvodní foto: facebook.com
Komentáře