Facebook Open Compute: datová centra jako open-source

Facebook od čtvrtečního dne sdílí know-how na vybudování jednoho z nejefektivnějších datových center na světě. Být synonymem pro sociální síť už mu evidentně nestačí, expanduje do hardwarové oblasti.

Facebook Open Compute: datová centra jako open-source


Facebook zveřejnil specifikace ke svému projektu Open Compute, jež představuje tajný recept na vybudování efektivního a úsporného datového centra.  „Snažíme se vypěstovat ekosystém, který umožní vývojářům jednoduše budovat nové startupy. Domníváme se, že sdílení veškerých potřebných informací povede k jeho efektivnímu růstu,“ uvedl CEO Mark Zuckerberg.

Iniciátorem projektu se stala de facto mezera na trhu serverů a datových center, která Facebook přiměla k vybudování vlastní infrastruktury. Za cíl si přitom stanovil snížit jak finanční náklady, tak vysokou energetickou spotřebu, která je typickým neduhem těchto kolosů.

Open Compute pak představuje veškeré know-how s podrobnou specifikací a návody na vybudování avizovaného centra. Na upuštění od velkých nepřerušitelných napájecích systémů, navržení budovy nevyužívající ke chlazení klimatizaci ale okolní vzduch a na postavení lehčích a vyšších serverů, které se budou lépe ochlazovat, pracovala společnost s výrobci serverů přibližně rok.

Jak se nechal slyšet Jonathan Heiliger, viceprezident technických operací ve společnosti Facebook, výsledkem jsou o 38 procent efektivnější servery než ty, za které společnost platila dříve. Jejich vybudování je navíc oproti tržnímu standardu o 24 procent levnější. Partnery projektu Open Compute se staly firmy AMD, Intel a Quanta. Svůj podíl na návrzích má také Dell, HP, Rackspace, Skype a Zynga.

Komentáře