Gartner: globální trh s Business Intelligence poroste letos o 9,7 procent

Poptávku po BI nástrojích (po)táhne především jejich „konzumerizace“, podpora analýzy velkých objemů dat včetně dat z „nových zdrojů“ a to, že se BI stává skutečnou platformou pro rozhodování

Gartner: globální trh s Business Intelligence poroste letos o 9,7 procent


autor ilustrační fotografie: wwarby


Podle názoru analytické společnosti Gartner vzroste v letošním roce trh s Business Intelligence (BI) softwarem o 9,7 procenta na celkových 10,8 miliardy USD. V následujících letech by měl růst mírně zpomalit, přesto by měl do roku 2014 dosahovat „vysokých jednociferných hodnot“.

BI nadále zůstane jednou z nejrychleji rostoucích oblastí softwarového trhu. Růst bude tažen především poptávkou firem po nástrojích, které jim umožní řídit svůj business chytřeji, rychleji a efektivněji, říká Gartner.

 

Jaké konkrétní trendy budou zvyšovat poptávku po BI nástrojích?

1. „Konzumerizace“ BI

Uživatelé chtějí BI nástroje používat stejně intuitivně a jednoduše jako ostatní aplikace na svých zařízeních, včetně zařízení mobilních. A právě rychlý nástup mobilních zařízení potáhne poptávku i v oblasti BI.

2. Podpora analýzy velkých objemů dat včetně dat z „nových zdrojů“

Dalším „popoháněčem“ růstu poptávky po BI nástrojích bude jejich nová schopnost analyzovat rozsáhlé, rychle se měnící a diverzifikované zdroje dat. Objeví se aplikace schopné pracovat s daty přímo v operační paměti (in-memory computing), rozšiřovat se bude analýza sociálních sítí a kontextová analýza.

3. Business Intelligence coby platforma pro rozhodování

Uživatelské průzkumy, které Gartner realizuje ukazují, že zásadním „driverem“ růstu poptávky po BI nástrojích je snaha „zlepšit proces rozhodování“. BI aplikace toto začínají reflektovat a z nástrojů,  které „pouze“ poskytovaly potřebné informace se stávají nástroje skutečně podporují obchodní rozhodování.

Komentáře