Google dokončil akvizici Motoroly. Co bude dál?

Americký gigant Google v úterý oznámil dokončení akvizice společnosti Motorola Mobility. Nyní započne s vývojem nových zařízení, Android však zůstane i nadále otevřený.

Google dokončil akvizici Motoroly. Co bude dál?


Své plány zakoupit americkou společnost Motorola Mobility za přibližně 12,5 miliardy amerických dolarů oznámil Google již před devíti měsíci. Minulou sobotu schválila akvizici i čínská regulační autorita a Google tak může celý proces dokončit. Dohoda již byla posvěcena americkými i evropskými antimonopolními úřady. Čína pak své schválení vydala pod podmínkou, že bude Android i nadále nabízen jako volný operační systém a ostatním výrobcům mobilních zařízení bude takto dostupný po dobu následujících pěti let.

Další podmínky akvizice zahrnují povinnost Googlu dodržovat licencování patentů podle požadavků FRAND tak, jak vyžadují standardizační komise. Podmínky nastolené čínskou regulační autoritou jsou nicméně údajně podobné těm, jež stanovila Evropa i USA. „Jsme potěšeni, že byla naše dohoda schválena všemi jurisdikcemi,“ sdělila minulou sobotu mluvčí společnosti Motorola Jennifer Erikson. „Očekáváme, že bude akvizice dokončena v příštím týdnu.“

Společnost Motorola Mobility se mimo jiné orientuje na výrobu chytrých telefonů a tabletů. Google tak akvizicí svou působnost rozšířil o výrobní větev, s níž bude moci úzce spolupracovat na vývoji mobilního operačního systému Android. Navíc Google získá přístup k širokému portfoliu patentů společnosti Motorola, která tvrdí, že současně vlastní či požádala o schválení celkem 24 000 patentů.

Nově nabyté patenty jsou pro Google poměrně významné, neboť mohou zásadně ovlivnit jeho postavení na trhu mobilních zařízení, kde neustále zápolí se svým největším konkurentem, americkou společností Apple. Do hry vstupuje také Microsoft, jenž se snaží zákazníky nalákat na nové Nokie s Windows Phone 7 a navíc co nevidět vydá operační systém Windows 8, který bude nabízen také ve verzi určené výhradně pro tablety.


Úvodní foto: © FotolEdhar - Fotolia.com
Komentáře