Google dostal od FTC malý výchovný pohlavek a 19měsíční vyšetřování skončilo

Po devatenácti měsících vyšetřování údajně nekalých praktik společnosti Google dospěla americká komise FTC k závěrečným rozhodnutím. Google nebude sankciován, musí však provést drobné změny ve svém podnikání.

Google dostal od FTC malý výchovný pohlavek a 19měsíční vyšetřování skončilo


V červnu loňského roku zahájila americká komise FTC (Federal Trade Commission) pro ochranu spotřebitelů a antimonopolního trhu vyšetřování, jež mělo potvrdit či vyvrátit údajné nekalé praktiky společnosti Google vedoucí k jeho monopolnímu postavení na trhu internetových vyhledávačů, webových služeb a dalších oblastí.

Za žalobou stojí americká organizace FairSearch.org, jež se veřejnosti prezentuje jako ochránce konkurenčního prostředí na poli internetového vyhledávání. Skupina FairSearch sestávající z několika význačných hráčů, jako je Microsoft, Oracle, Nokia nebo Kayak, tak brojí právě proti společnosti Google, která ve sféře webových vyhledávačů po několik let jasně dominuje.

Ve své žalobě skupina FairSearch zdůraznila několik údajných prohřešků amerického giganta. Dle dokumentu měl Google používat části konkurenčních webových stránek a prezentovat je jako své vlastní, podvrhovat výsledky vyhledávání a zvýhodňovat své služby a zamezovat konkurenčním společnostem ve vývoji vlastních mobilních produktů, jež vyžadují technologie, na něž Google vlastní patenty.

Ačkoliv žalobci očekávali přinejmenším výrazné pokutování společnosti Google, výsledek vyšetřování se společnosti závažným způsobem nedotkl. Google se s FTC dohodl, že zpřístupní konkurentům některé své patenty, jež jsou esenciální pro výrobu smartphonů, tabletů nebo přenosných počítačů, podle politiky FRAND (Fair, Reasonable, and Non-Discriminatory - Rovné, rozumné a nediskriminační podmínky).

Inzerentům využívajícím službu adWords rovněž poskytne větší flexibilitu tak, aby své reklamní kampaně mohli snadno vést jak prostřednictvím reklamní služby Googlu tak nástrojů konkurenčních platforem. Google se také zavázal, že obsah převzatý z cizích webů nebude prezentovat jako vlastní. Společnostem navíc nabídne možnost kompletního zakázání přebírání a zobrazení jejich webového obsahu.

 

Zdroj: Ftc.govBits.blogs.nytimes.com


Úvodní foto: © rangizzz - Fotolia.com
Komentáře