Google Drive je konečně tady, SkyDrive inovuje

Společnost Google spustila cloudové úložiště Google Drive, které svým uživatelům bezplatně nabízí 5 GB pro jejich data. Na druhou stranu konkurenční SkyDrive přinesl několik novinek, přímou synchronizaci a snížil zdarma dostupnou základní kapacitu na 7 GB.

Google Drive je konečně tady, SkyDrive inovuje


Služba Disk Google sází na obdobný princip jako konkurenční Dropbox – umožňuje uživatelům zdarma nahrávat a také z jednoho místa přistupovat ke všem svým souborům, včetně fotografií, videí, PDF dokumentů a dalších souborů. Nespornou výhodou (všech cloudových úložišť) je, že uživatelé o svá data nepřijdou ani v případě selhání počítače nebo ztráty mobilního telefonu.

Součástí se staly rovněž další cloudové služby, mezi něž řadíme Gmail, Kalendář Google nebo sadu kancelářských aplikací Dokumenty Google. Uživatelé tím pádem získávají možnost přidávat a editovat komentáře pro nejrůznější typy souborů. Disk Google dokáže rovněž rozpoznat objekty na fotografiích nebo text v naskenovaných dokumentech. Vyhledávat pak uživatelé ve službě mohou podle klíčových slov nebo soubory filtrovat na základě typu, vlastníka, aktivity a mnoha dalších možností.

Aplikaci Disk Google je možné nainstalovat do počítače, včetně Mac zařízení. Mobilní aplikace pro telefony Android a tablety je k dispozici ke stažení v Google Play. Google Drive je koncipovaný jako otevřená platforma. Několik aplikací třetích stran založených na Google Drive je dostupných v Internetovém obchodě Chrome (Chrome Web Store) a další budou přibývat.

Se službou získají uživatelé 5 GB prostoru zdarma. Úložný prostor je možné navýšit za měsíční poplatek na různé úrovně kapacity od 25 GB až do 1 TB. S přechodem na placený účet se uživatelům automaticky navýší i kapacita jejich Gmail účtu na 25 GB.

Konkurence kam se podíváš

Konkurenční úložiště SkyDrive od Microsoftu den před spuštěním Google Drive přineslo několik novinek. Mezi hlavní představené novinky patří aplikace pro systémy Windows 8 Consumer Preview, Windows 7 a Vista, které uživatelům umožňují spravovat a synchronizovat soubory přímo přes Průzkumníka systému Windows. Nové aplikace s podobnou funkčností byly představeny také pro systémy Mac OS X Lion a zařízení iPad, vylepšené byly rovněž aplikace pro Windows Phone a iPhone.

Další z novinek se týká zvýšení dostupné úložné kapacity formou placených tarifů až na 100 GB úložného prostoru na webu. Všichni noví uživatelé služby SkyDrive mají možnost bezplatně používat webové úložiště od Microsoftu až do kapacity 7 GB. Již registrovaní uživatelé služby SkyDrive, kteří měli ke dni 22. dubna 2012 uložen na SkyDrive alespoň jeden soubor, navíc mohou po omezenou dobu zdarma navýšit kapacitu svého úložiště na původních 25 GB, jež dříve dostávali i nově registrovaní uživatelé, služba však fungovala primárně jako webové úložiště bez možnosti přímé synchronizace.

Microsoft představil také novou funkci SkyDrive zvanou „fetching“, která umožňuje připojit se odkudkoliv přes SkyDrive ke svému vzdálenému počítači a procházet soubory, které jsou na něm uložené, nebo streamovat soubory multimediální. Microsoft rovněž zvýšil maximální limit pro velikost jednoho souboru uloženého na SkyDrive, a to na 2 GB.


Úvodní foto: © Beboy - Fotolia.com
Komentáře