Google Nákupy - firmy v ČR dostanou možnost zisku placených pozic při vyhledávání zboží

Google oznámil zpoplatnění služby Google Nákupy. Možnost připlatit si za umístění ve srovnávači zboží by firmy mohly dostat ještě letos před Vánocemi.

Google Nákupy - firmy v ČR dostanou možnost zisku placených pozic při vyhledávání zboží


Zásadní změnu pro celý sektor srovnávačů zboží nedávno oznámil viceprezident Google Sameer Samat. Srovnávací službu Google Nákupy v dohledné době plánuje společnost zpoplatnit. Nákupy jsou v provozu i v Česku, a ačkoli zatím generují jen 5 % návštěvnosti z vyhledávače Google, podle průzkumu mezi klienty společnosti Effectix.com, zabývající se SEO a výkonnostním online marketingem, by mohl tento poměr u e-shopů brzy narůst až na 40 %. To už by byl velmi silný soupeř pro stávající srovnávače, kterým dosud vládnou Zboží.cz od Seznamu a Heureka.cz. Jejich nadějí zůstává, že Google u nás službu dosud nezařadil do výsledků vyhledávání.

Tisíce návštěvníků internetu nakupují každý den zboží přes e-shopy. Pro orientaci používají srovnávače, tedy nástroje pro výběr a vyhledávání zboží dle ceny a dalších parametrů. Google hodlá jeho Nákupy zpoplatnit, respektive firmy dostanou možnost připlatit si za výhodnější umístění svého produktu při zobrazení výsledků vyhledávání. Jedná se jen o otázku času, než se Nákupy rozšíří i v Česku.

„Na rozdíl od Slovenska máme již plně počeštěnou verzi. Brzy by se tak mohl vyhoupnout podíl návštěvnosti z celosvětového vyhledávače. Aktuálně činí poměr návštěvnosti Google Nákupů v rámci Googlu pouze 5 %, podle našich odhadů by mohl tento poměr u e-shopů narůst až na 40 %,“ prezentuje poslední data klientů technický ředitel společnosti Effectix.com David Bauckmann. Služba tak bude mít pro online obchody větší podíl návštěvnosti než Zboží.cz od Seznamu.

Google tento model vyzkouší nejdříve ve Spojených státech a nejpozději příští rok jej rozšíří do dalších zemí. Nebylo by ani překvapení, pokud by byl model rozšířen ještě letos, neboť se bude jednat o velmi velký zdroj příjmů internetových obchodů a jejich hlavní sezóna je bezesporu před Vánocemi.Úvodní foto: © lichtmeister - Fotolia.com
Komentáře