Google neuhlídal informace o svém novém tabletu Nexus 7

Další titán se pouští do tabletových válek. Přenosný dotykový počítač Nexus 7 z produkce Googlu ponese 7palcový displej, poběží na nejnovějším Androidu a bude jej vyrábět Asus.

Google neuhlídal informace o svém novém tabletu Nexus 7


„Máme v plánu do šesti měsíců představit tablet nejvyšší kvality,“ sdělil tisku CEO společnosti Googlu Eric Schmidt již v prosinci minulého roku. Je tomu sice o něco více, než slibovaného půl roku, nicméně i Google opravdu vstoupí na perspektivní trh mobilních dotykových počítačů, kterému zatím stále dominuje populární Apple iPad.

Vodu z mlýna však Googlu sebrala australská odnož technologického magazínu Gizmodo, jež publikovala prozatím neveřejné dokumenty obsahující popis, specifikace, fotografie i ceny nového tabletu, jenž ponese označení Google Nexus 7. Co víc, utajované informace se na internetu objevily pouhé tři dny před zahájením velké vývojářské konference Google I/O 2012, perfektní příležitosti pro představení revolučního (nebo alespoň nového) produktu.

Tablet Nexus 7 bude vybaven 7palcovým IPS displejem s rozlišením 1 280 x 800 pixelů, čtyřjádrovým 1,3GHz procesorem Tegra 3, 12jádrovým grafickým čipem GeForce a 1GB operační pamětí. Mezi další významné specifikace patří přední 1,2MPx kamera, baterie s 9hodinnovou výdrží a podpora technologie pro blízkou komunikaci NFC, jíž bude využívat systém Google Wallet a Android Beam.

Tablet poběží na novém mobilním operačním systému Android Jelly Bean, který však, jak naznačuje magazín Wired, nebude představen jako plnohodnotná pátá verze, nýbrž 4.1.

Buď jak buď, jistý je fakt, že chce Google zavčasu vyslat svého koně do dostihu tabletů, jež houfně osídlují domácnosti i firemní prostředí, kde úspěšně doplňují nebo dokonce nahrazují nejběžněji používané notebooky. Technologický vývoj se bude v blízké budoucnosti zcela jistě orientovat právě na přenosná zařízení, neustálou dostupnost internetového připojení a mobilní aplikace. Byznys model, který se svým prvním iPadem nastolil Apple, tak postupně přebírají další výrobci včetně Microsoftu, Googlu i čistě hardwarových (pomineme-li vlastní grafické nadstavby) výrobců Samsung, HTC a dalších.

Na poli tabletů ostatní výrobci jen stěží drží krok se stabilním ekosystémem Applu. Co by však mohlo podkopat všudypřítomnou popularitu iPadu, je agresivní cenová politika. Dle uniklých informací se bude Galaxy Nexus 7 prodávat za 199 (8GB varianta) a 249 (16GB varianta) amerických dolarů, tedy za polovinu ceny aktuálního The new iPad.


Přečtěte si také: Microsoft uvedl vlastní tablet Surface běžící na Windows 8


Zdroj: Gizmodo.com.auWired.com


Úvodní foto: © bloomua - Fotolia.com
Komentáře