Google v Číně přestává zvýrazňovat cenzurované pojmy

Google v tichosti deaktivoval vyhledávací funkci, která pomáhala uživatelům v Číně obcházet systémy cenzury v zemi, a to poté, co se místní úřady tuto funkci pokusily blokovat.

Google v Číně přestává zvýrazňovat cenzurované pojmy


Funkce byla spuštěna na konci května a fungovala tak, že zvýrazňovala pojmy, jejichž vyhledávání by pravděpodobně končilo chybou načítání stránky kvůli čínským systémům cenzury, jež jsou známy pro filtrování citlivého a protivládního internetového obsahu.

Nicméně mezi 5. a 8. prosincem se Google podle informací stránky Greatfire.org, která monitoruje čínskou online cenzuru, rozhodl tuto funkci odstranit. Mluvčí Googlu Taj Meadows sice vypnutí funkce potvrdil, nicméně společnost odmítla specifikovat jeho důvod.

Internetový gigant původně doufal, že funkce zlepší vyhledávací zážitek pro uživatele ve vnitrozemské Číně, a to snížením pravděpodobnosti chyb načítání stránek. Google prohlédl 350 000 nejpopulárnějších vyhledávacích dotazů v Číně a identifikoval z nich ty, které by pravděpodobně spouštěly chyby. Pro použití této funkce stačilo, když uživatelé jednoduše zadali dotaz ve vyhledávacím políčku Googlu. V případě, že zde byla nějaká pravděpodobnost blokování výsledků vyhledávání, byli uživatelé onou funkcí varováni.

Čínské systémy cenzury se nicméně pokusily funkci zablokovat, na což Google zareagoval tak, že ji později ještě více propojil s vyhledávací stránkou, oznámil Greatfire.org v příspěvku na blogu. Poté už bylo nemožné zablokovat funkci bez blokování samotného Googlu.

Greatfire.org kritizoval vypnutí funkce jako „vážnou dílčí prohru“ v boji proti online cenzuře v Číně. Vyhledávací nástroje, které chtějí fungovat v Číně, se musejí držet striktních pravidel online cenzury země. Nicméně v roce 2010 Google oznámil, že již nebude filtrovat své výsledky vyhledávání a vypne svůj v Číně sídlící vyhledávač Google.cn. Čínští uživatelé Googlu jsou nyní přesměrováni na vyhledávač společnosti v Hongkongu, který nabízí nefiltrované výsledky vyhledávání, ale je stále cílem čínských cenzorů.

Poté, co Google uzavřel svůj čínský vyhledávač, snížil se údajů analytického webu CNZZ.com podíl společnosti v zemi asi na pět procent. Analytici poukazují na to, že hlavním důvodem tohoto propadu jsou neustálé chyby načítání stránek ve výsledcích.

Přístup ke službám Googlu v Číně je stále pomalý a čas od času dočasně nedostupný, což je pravděpodobně způsobeno cenzory. V listopadu byly všechny služby Googlu v Číně náhle blokovány po celých 12 hodin.

Zdroj: IDG News Service


Úvodní foto: Google
Komentáře