Hackeři uvádí web pro untethered jailbreak Apple iOS 6

Software pro jailbreak – tedy odemčení systému – musí ještě před vydáním projít testy.

Hackeři uvádí web pro untethered jailbreak Apple iOS 6


Hackeři softwaru od Applu odhalili ve středu večer webovou stránku, na níž má být brzy k dispozici aktuální untethered jailbreak systému.

Elitní tým hackerů už měsíce pracuje na vývoji jailbreaku pro nejnovější operační systém od Applu, iOS 6. Ten má uživatelům umožnit úpravy jejich telefonů a instalaci aplikací neposvěcených Applem.

Na webové stránce evasi0n.com se píše, že jailbreak bude fungovat na všech modelech iPhone, iPod touch, iPad a iPad mini, které jsou vybaveny systémem iOS 6.0 nebo iOS 6.1.

Tým, který sám sobě říká „Evad3rs“, se skládá s hackera známého na Twitteru jako „@pod2g“, dále Davida Wanga (na Twitteru @planetbeing), Erica McDonalda (@musclenerd) a Nikiase Bassena (@pimskeks). Nedávno si také hromadně založili nový Twitter feed „@evad3rs“, který začalo za chvilku sledovat více než 77 tisíc lidí.

Wang v úterý napsal na Twitter: „Pokud jde o datum vydání, snažíme se, aby to bylo zhruba za týden, je však možné, že přijde s předstihem nebo se zpožděním.“

Tzv. tethered jailbreak již existuje, ale má jednu nevýhodu – zařízení s iOS 6 musí být připojeno k počítači. Proces jailbreakingu musí být také zopakován pokaždé, když je telefon restartován, což není zrovna ideální řešení.

Přestože je například ve Spojených státech jailbreaking legální (jako výjimka ze zákona Digital Millennium Copyright Act), Apple své uživatele od tohoto postupu odrazuje. Změněná zařízení totiž přicházejí o záruku. Navíc Apple u zařízení s iOS 6 zlepšil bezpečnostní stránku, přičemž ale u odemčených zařízení nemůže bezpečnost garantovat.

V říjnu Wang a McDonald řekli na bezpečnostní konferenci Hack in the Box v Kuala Lumpuru, že je stále složitější nalézt na systému zranitelnosti potřebné k „výrobě“ nového jailbreaku.

Wang na počátku ledna naznačil, že tým dosáhl výrazného pokroku, chtěli však před vydáním jailbreaku počkat na vydání nového systému iOS 6. Apple totiž zranitelnosti v softwaru, které umožňují jailbreak, běžně opravuje a vydání jailbreaku až po aktualizaci mobilního operačního systému znamená také to, že uživatelé budou mít na jailbreak před vychytáním zranitelností ze strany Applu více času.

Apple iOS 6.1, systém, který vychytal několik bugů toho předchozího (včetně bugu na jádru systému nalezeného Markem Dowdem) vydává v pondělí. Součástí jsou například i záplaty na problémy s Wi-Fi a enginem prohlížeče Safari.

Zdroj: IDG News Service


Úvodní foto: Fotolia © babimu
Komentáře