HP Eco Pod: revoluce v efektivitě datových center

Společnost Hewlett Packard na konferenci Discover 2011 představila nový typ kontejnerového datového centra HP POD 240a, který dosahuje rekordní účinnosti chlazení (PUE až 1.05).

HP Eco Pod: revoluce v efektivitě datových center


HP zásadním způsobem rozšířilo svou nabídku datových center v kontejnerech (jejichž některé varianty jsou mimochodem vyráběny i v ČR) – ta jsou využívána řadou zákazníků včetně Microsoftu, kterému HP dodalo v nedávné době během devíti týdnů 22 podů osazených 40 tisíci servery. Je to příklad rychlosti, s jakou lze budovat „kontejnerová“ datová centra.

Nový HP POD 240a (či zkráceně EcoPOD) se od předchozích verzí liší výrazným zaměřením na maximálně efektivní provoz – je navíc koncipován jako plnohodnotná alternativa ke klasickému „zděnému“ datovému centru (nemůže být tedy upraven do mobilní verze – je určen pro stabilní instalaci u zákazníka). Podle HP nabídne EcoPOD ve srovnání s klasickým Tier 3 1,2 MW datovým centrem o 75 procent nižší náklady na pořízení o 88 procent rychlejší uvedení do provozu (typicky do tří měsíců), a o 95 procent nižší náklady na energie.

Výrazné úspory ve spotřebě energie je dosaženo zejména díky intenzivnímu využití okolního vzduchu pro chlazení (EcoPOD díky tomu ovšem nelze „stohovat“) – kontejnerové datové centrum dosahuje doposud vůbec nejnižší PUE - až 1.05, lze jej přitom osadit i servery jiných výrobců než HP. Hodnota PUE 1.05 je ovšem optimální – ve skutečnosti se mění v závislosti na okolních podmínkách (teplota, vlhkost, roční období), hustotě osazení racku (běžně je podporováno až 44 kW, špičkově až 60 kW) a výpočetní zátěži. EcoPOD by každopádně měl být schopen instalace v libovolném podnebí s předpokládanou životností vlastní kontejnerové stavby v délce 10 let s možným prodloužením na 15 let.

Modelová verze Eco Podu, kterou HP použilo pro srovnání se „zděným“ datovým centrem přijde přibližně na 8 milionů dolarů (oproti 33 milionům u zděného DC), základní konfigurace by pak měla začínat zhruba na 5 milionech dolarů, přičemž infrastruktura Eco Pod umožňuje navrhovat datová centra kategorií Tier 1 až Tier 3. Tento nový typ kontejnerových datacenter bude na Evropském trhu dostupný v příštím roce.

Na výstavní ploše v kongresovém centru hotelu Venetian bylo možné vidět výřez z konstrukce EcoPODu i jeho zmenšené modely - celá stavba je ve své podstatě složena ze dvou souběžně stojících kontejnerů a spojovací chodby, vytvářejících jeden velký vnitřní prostor a z nástavby obsahující systémy klimatizace, ventilace a filtrace pro chlazení okolním vzduchem. Do budoucna uvažuje HP o využivání (rekuperaci) ztrátového tepla pro kogenerační účely.

Pokud vás konference HP Discover zaujala, pak vězte, že její Evropskou verzi můžete zažít v listopadu v Rakousku.

Komentáře