Druhá fáze HP Moonshot přinese škálovatelné servery postavené na platformě Intel Atom

HP přichází s další fází projektu Moonshot, zaměřeného na vývoj serverů s nízkou spotřebou energie. První servery nové generace osadí HP procesory Intel Atom s kódovým označením „Centerton“.

Druhá fáze HP Moonshot přinese škálovatelné servery postavené na platformě Intel Atom


Společnost HP oznámila spuštění další fáze projektu Moonshot, který je zaměřen na vývoj energeticky úsporných serverů. Víceletý projekt Moonshot, představený loni v listopadu, byl podle HP vytvořen s cílem nabídnout zákazníkům jednodušší serverové systémy s nízkými energetickými nároky i celkovými provozními náklady.

Tyto nové servery jsou určeny primárně pro provoz webových a cloudových služeb v rozsáhlých prostředích, a dle tiskového prohlášení HP mění tradiční přístup k „hyper“ škálovatelným výpočetním řešením. Nové servery vyvinuté v rámci projektu Moonshot využívají pokročilou optimalizaci výkonu podle aktuální zátěže a mají nízké energetické nároky díky tzv. „serverovým kazetám“ – systému založenému na jednotném napájení, chlazení a správě, který v sobě sdružuje až tisíce serverových modulů.

HP si pro své první systémy „serverových kazet“ s kódovým označením Gemini vybralo procesory Intel Centerton, a to zejména díky 64bitové podpoře, hardwarové virtualizaci (VTx) či paměti pro samoopravné kódy (ECC). Servery Gemini přinesou několik inovací zaměřených na práci v tzv. federativním (sdruženém) prostředí, které je nezávislé na typu použitých procesorů. Tradiční servery obsahují dílčí vyhrazené komponenty – např. systémy pro správu, síťové prvky, datová úložiště, napájecí kabely či chladicí ventilátory – v jedné skříni. Systémy Gemini oproti tomu podporují tisíce serverů v jediném racku, které jednotlivé komponenty sdílejí.

HP plánuje výrazně rozšiřovat počet modelových řad systémů „serverových kazet“ s technologií Gemini, které budou využívat procesory dalších výrobců. Tyto systémy budou připraveny na snadné rozšíření a nabídnou velké množství modelů s různou úrovní hustoty i výpočetního výkonu. Serverový systém Gemini založený na procesorech Centerton prozatím pracuje v laboratořích HP Discovery v Houstonu. V blízké době bude dostupný pro zákaznické testování a v prodeji by měl být koncem letošního roku.


Úvodní foto: IDG
Komentáře