IBM a EKZ vyvinuly novou aplikaci pro chytré telefony usnadňující dobíjení elektrických vozů

Divize IBM Research oznámila navázání spolupráce se švýcarskou společností EKZ, poskytovatelem elektrické energie, na novém pilotním projektu.

IBM a EKZ vyvinuly novou aplikaci pro chytré telefony usnadňující dobíjení elektrických vozů


Ten spotřebitelům umožní pohodlně dobíjet svá elektrická vozidla a kontrolovat náklady na elektrickou energii prostřednictvím mobilních zařízení. Informace přístupné téměř v reálném čase podle IBM umožní poskytovatelům energií zvládat vysokou zátěž rozvodných sítí během dobíjecích špiček, což je problém, který se bude se vzrůstajícím počtem elektrických vozů na silnicích prohlubovat.

Pilotní projekt kombinuje internetovou aplikaci navrženou a vyvinutou vědci společnosti IBM v Curychu a zařízení pro záznam údajů vytvořené curyšskou technickou univerzitou ZHAW. Zařízení o velikosti diáře byla nainstalována do několika vozidel včetně vozu Renault Twingo, v nichž budou shromažďovat informace o míře nabití baterií, pozici vozu a energetickém zdroji. Shromážděné údaje zařízení přenáší prostřednictvím mobilní sítě do cloudového systému na IBM serverech BladeCenters s datovými řešeními DB2 a WebSphere. Tento monitoring je výhodný nejen pro samotné uživatele, ale rovněž pro poskytovatele energií, jimž poskytuje informace o produkci a spotřebě energie.

Nová aplikace IBM funguje na většině chytrých telefonů a tabletů, jakož i ve většině internetových prohlížečů. Představuje styčný integrační bod mezi vozem, poskytovatelem energie a řidičem. Čtyřtlačítkové rozhraní zajišťuje uživateli přístup k informacím o míře nabití baterií, dojezdu, pozici vozu, dobíjecím plánu a aktuálních cenách elektrické energie v reálném čase.


Úvodní foto: © Okea - Fotolia.com
Komentáře