IBM: Rok 2010 byl rokem přesně zacílených bezpečnostních útoků

IBM X-Force zaznamenala přesněji cílený phishing, spam a mobilní útoky; zabezpečení cloudu se neustále vyvíjí.

IBM: Rok 2010 byl rokem přesně zacílených bezpečnostních útoků


Společnost IBM zveřejnila výsledky své každoroční zprávy „X-Force 2010 Trend and Risk Report“. Podle zprávy čelily v roce 2010 veřejné i soukromé organizace čím dál sofistikovanějším a přesněji cíleným hrozbám v oblasti bezpečnosti IT. IBM vycházela ve svém průzkumu z publikovaných bezpečnostních chyb a také z monitorování a analýzy více než 150 000 bezpečnostních událostí za sekundu každý den roku 2010.

Tým X-Force dospěl k těmto výsledkům:

•    IBM zdokumentovala více než 8 000 nových bezpečnostních chyb, což je 27procentní nárůst proti roku 2009.  Počet publikovaných možností napadení vzrostl za rok 2010 proti roku 2009 o 21 procent. Tato data ukazují na rozšiřující se spektrum hrozeb – proti čím dál složitějším počítačovým prostředím jsou vedeny sofistikované útoky.

•    Historicky vysoký nárůst objemu nevyžádané pošty se ke konci roku ustálil. Spammeři zřejmě vidí menší hodnotu ve zvyšování objemu spamu a místo toho se zaměřují na obcházení filtrů.

•    Zatímco proti předcházejícím rokům výrazně pokleslo celkové množství phishingových útoků, v roce 2010 vzrostl význam cílenější metody útoků přezdívané „spear phishing“ (doslova „rybolov harpunou“). Dokládá to, že se kybernetičtí zločinci více soustředí na kvalitu svých útoků.

•    Vzrůstající obliba chytrých telefonů a dalších mobilních zařízení staví IT oddělení před problém, jak tato zařízení bezpečně začlenit do podnikových sítí. Přestože se útoky proti nejnovější generaci mobilních zařízení v roce 2010 příliš neprosadily, data týmu X-Force poukazují na nárůst zveřejněných bezpečnostních chyb a útoků cílených proti těmto přístrojům.


Více informací o studii naleznete na: http://www-935.ibm.com/services/us/iss/xforce/.

Komentáře