IBM si dnes připomíná 100 let od svého založení

Společnost IBM dnes slaví 100 let od svého založení, které proběhlo dne 16. června 1911.

IBM si dnes připomíná 100 let od svého založení


Dějiny IBM lze vnímat jako sled několika milníků – od investice do výzkumných laboratoří v dobách hluboké hospodářské krize třicátých let, přes vývoj prvního pevného disku, který dal vzniknout odvětví úložných médií, až po spolupráci s americkou vládou na systému sociálního zabezpečení. Historie IBM pokračovala dalšími kroky, jako bylo vytvoření nového modelu výpočetní techniky, vývoj mainframu System/360, vynález čárového kódu nebo představení osobního počítače. Nedávno představila společnost IBM systém Watson, který ukázal možnosti výpočetní techniky a datových analýz v televizním kvízu Jeopardy!, obdobě soutěže Riskuj.

IBM má dlouhou historii také v České republice. První pobočka v Československu vznikla již v roce 1932, jako šestá na kontinentu a první ve střední a východní Evropě. IBM dnes působí nejen v Praze, ale také v Brně a v Ostravě. V moravské metropoli se nachází centrum strategického outsourcingu, v Praze už třetím rokem sídlí centrála pro střední a východní Evropu. 16 let existence letos oslaví pražská výzkumná laboratoř IBM, která se věnuje rozpoznávání řeči.

Jeden z nejstarších bývalých zaměstnanců IBM Luis A. Lamassonne oslavil 105 let a žije ve floridském Miami. Do společnosti IBM nastoupil v roce 1933 a pracoval pro ni plných 38 let a působil jako  manažer v Latinské Americe.

Komentáře