IBM uvádí novou řadu x86 serverů

Společnost IBM představila systémy, které nabízí větší škálovatelnost a výpočetní výkon na platformě x86. Servery eX5 jsou výsledkem tříletého snažení inženýrů IBM.

IBM uvádí novou řadu x86 serverů


Portfolio eX5 je letos druhou nově uvedenou „rodinou“ produktů IBM. Systémy eX5 jsou určeny pro zpracování nejnáročnějších aplikací při současném snížení nákladů a provoz stávající infrastruktury IT.

 

Maximální škálovatelnost paměti

Inženýři IBM využili desítek let zkušeností s konstrukcí podnikových systémů a IT komponent a rozšířili možnosti platformy x86 díky zásadní technologické novince – nahradili tradiční pevnou vazbu mezi pamětí a procesorem. Tím odstranili nutnost pořizovat další server kvůli stále náročnějším úlohám, kde již paměť stávajícího serveru nestačí a nelze ji dále rozšířit. Nová architektura platformy x86 nabízí šestkrát vyšší možnosti škálování paměťového systému než předchozí generace serverů. Zároveň pomáhá snížit neustále rostoucí náklady spojené s provozem běžných datacenter.

Například množství dat při zpracování průměrné web úlohy se každý rok zdvojnásobí, což uživatelé řešili jediným možným způsobem – pro zpracování dané úlohy zapojili další servery. To však nejen znatelně zvyšuje náklady na napájení a správu strojů, ale také zatěžuje infrastrukturu. Servery x86 dnes bývají využívány na pouhých 10 % své výpočetní kapacity. Vycházejí totiž z 30 let staré architektury s pevnou vazbou mezi procesorem a paměťovou kapacitou.

 

Paměťová kapacita

Procesory v systému eX5 jsou díky jedinečné inovaci využití křemíku schopny velmi rychle přistupovat do rozšířené kapacity paměti. Jedná se o obrovský krok vpřed, který umožňuje využít největší paměťovou kapacitu v počítačovém průmyslu. Systém eX5 využívá již pátou generaci čipu IBM Enterprise X-Architecture, který byl vyvinut na základě mnohaletých zkušeností IBM v oblasti integrace mikroelektronických komponent. Tento výzkum mimo jiné vedl k inovativnímu využití křemíkové technologie, která zatím nemá obdoby.

Technologie nezávislého škálování paměti MAX 5 nabízí šestkrát vyšší paměťovou kapacitu, než je dnes běžně k dispozici. To umožní klientům provozovat za stejné licenční náklady až o 82 % virtuálních serverů více a výrazně tak snížit náklady na middleware software a další aplikace. Například klienti využívající databázi Microsoft mohou díky systému eX5 snížit své náklady za licence  až o 50 %.

IBM představí v roce 2010 tři systémy eX5 – čtyřpaticový IBM System x3850 X5, blade server BladeCenter HX5 a dvoupaticový System x3690 X5. Poslední jmenovaný se díky své nízké ceně zařadí mezi vstupní servery, ale výkonem nebude nijak zaostávat a díky nové eX5 technologii bude nejvýkonnějším dvouprocesorovým serverem na trhu.

 

Další informace najdete na webu: http://www-03.ibm.com/systems/cz/info/x86servers/ex5/index.html

Komentáře