ICZ se bude podílet na vývoji a realizaci projektu NATO

Společnost ICZ bude spolupracovat na realizaci programu aliančního systému NATO pro sledování pozemních cílů AGS (Alliance Ground Surveillance).

ICZ se bude podílet na vývoji a realizaci projektu NATO


Na květnovém summitu Severoatlantické aliance v Chicagu podepsala agentura NATO AGS Management  (NAGSMA)  dodavatelskou smlouvu se společností Northrop Grumman ISS International Inc. na vývoj a realizaci programu pro sledování pozemních cílů AGS.  Součástí tohoto programu je i problematika mobilního pozemního segmentu. Její řešení se v rámci evropských firem uskuteční pod vedením společnosti EADS Deutschland GmbH zastoupené svou divizí Cassidian. V oblasti softwaru a informační bezpečnosti se jejím výhradním dodavatelem za Českou republiku stala společnost ICZ.

Průzkumný systém AGS má v rámci NATO vysokou prioritu. Jeho klíčovou úlohou je vedení nepřetržitého průzkumu rozsáhlých pozemních oblastí z bezpilotních letounů ve vysoké nadmořské výšce. Díky tomu dokáže průběžně pořizovat radarové snímky nebo sledovat a rozpoznávat jakékoli stacionární i pohyblivé cíle ve sledovaných oblastech včetně stanovení jejich souřadnic. Pořízená data jsou prakticky v reálném čase přenášena do pozemního segmentu na podrobný rozbor a dále šířena v rámci interoperabilních systémů NATO a národních systémů C4ISR.

K dalším 12 zemím, které se kromě ČR na tomto projektu podílejí, patří: Bulharsko, Estonsko, Německo, Itálie, Litva, Lotyšsko, Lucembursko, Norsko, Rumunsko, Slovensko, Slovinsko a Spojené státy americké. Samotného využití programu AGS se však bude účastnit všech 28 členských států Severoatlantické aliance.

Komentáře