Intel představil cenově dostupný Studybook pro studenty rozvojových zemí

Intel uvedl referenční design odolného 7“ tabletu Studybook určeného pro vzdělávání studentů v rozvojových zemích. Zároveň však otevřel novou kapitolu v konkurenčním boji s neziskovou organizací One Laptop Per Child (OLPC).

Intel představil cenově dostupný Studybook pro studenty rozvojových zemí


Jak se nechal slyšet Wayne Grant, ředitel pro výzkum a plánování ve společnosti Intel, tablet Studybook cílí na studenty v rozvojových zemích, jimž bude nabídnut s operačním systémem Windows 7 nebo Google Android. Ve svých útrobách skrývá jednojádrový procesor Intel Atom Z650 s taktem 1,5 GHz a díky odolné konstrukci se svou váhou 525 gramů ustojí i pád ze 70cm výšky na beton.

Při aktivním užívání by baterie tabletu měla zajistit chod po dobu 5 a půl hodiny, tedy zhruba poloviční dobu, jakou nabízí Apple iPad. Co se operační paměti a interního disku týče, bude možné Studybook osadit až 2 GB RAM a 32GB úložným prostorem. Multidotyková obrazovka pak nabídne rozlišení 1024 x 600 obrazových bodů.

Intel aktuálně spolupracuje s výrobci, kteří následně tablet nabídnou distributorům. Cena Studybooku by se měla pohybovat v rozmezí 199 – 299 amerických dolarů, její konečnou výši však určí distributoři, kteří budou moci prodávat tablet také koncovým zákazníkům.

Studybook je třetím produktem Intelu z řady nízko-napěťových výpočetních zařízení pro vzdělávání. V roce 2007 společnost uvedla netbook Classmate, který byl v roce 2010 následován modelem Convertible Classmate s 10,1“ otočnou obrazovkou.

Intel vs. OLPC

Jak bylo předesláno již v úvodu, Intel představením Studybooku otevírá novou kapitolu v konkurenčním boji s organizací OLPC, která v lednu na veletrhu CES ukázala fungující prototyp tabletu XO-3 určeného rovněž pro vzdělávání dětí v rozvojových zemích, jeho cenovka však sahá už pod 100 dolarů.

Na druhou stranu Grant argumentuje tím, že i když je předpokládaná cena Studybooku minimálně 2x vyšší, nabízí přidanou hodnotu ve formě dodávaného softwaru pro vzdělávání, který by měl podnítit interaktivnost výuky a aktivní zapojení studentů. Chybět nebude ani software na čtení elektronických knih od společnosti Kno, která minulý rok od Intelu obdržela 20milionovou finanční injekci.


Úvodní foto: © violetkaipa - Fotolia.com
Komentáře