Intel se více zaměří na chytré telefony

Paul Otellini, CEO a generální ředitel společnosti Intel, představil několik novinek a plánů zaměřených na posílení produktového portfolia společnosti v oblasti chytrých telefonů i zákaznického ekosystému.

Intel se více zaměří na chytré telefony


Paul Otellini tyto novinky oznámil během tiskové konference společnosti Intel na Světovém mobilním kongresu. Rovněž zdůraznil plány společnosti rozšířit své SoC a komunikační portfolio pro tržní segment vysoce výkonných i levnějších chytrých telefonů.

Ottelini Intel

Nová partnerství

Společnost Intel představila nová partnerství uzavřená se společnostmi Orange, Lava International Ltd. a ZTE. Tato partnerství, jejichž předmětem je výroba nových telefonů, doplňují dříve uzavřené aliance se společnostmi Motorola Mobility Inc. a Lenovo.

Na pódiu vedle Paula Otelliniho vystoupil i viceprezident společnosti Orange pro multimédia a zařízení Yves Maître, jenž představil nový chytrý telefon postavený na referenčním designu procesoru Intel Atom Z2460. Novinka přináší uživateli multimediální zábavu a širokou škálu služeb nabízených operátorem Orange (Orange TV, Daily Motion, Deezer, Orange Wednesdays a Orange Gestures). Chytrý telefon Orange bude uveden na trh ve Velké Británii a Francii ke konci léta.

Intel též představil plány vstoupit na dynamický trh s chytrými telefony v Indii, a to prostřednictvím aliance se společností Lava International Ltd., údajně jednou z nejrychleji rostoucích indických firem vyrábějících mobilní telefony. Nový chytrý telefon XOLO představil Vishal Sehgal, spoluzakladatel a předseda představenstva společnosti Lava. XOLO X900 je postaven na intelovském referenčním designu a bude vůbec prvním chytrým telefonem na indickém trhu, jenž bude využívat technologii vyvinutou společností Intel. Nový telefon bude nabízen od druhého čtvrtletí roku 2012 a bude podporovat všechny hlavní mobilní sítě v Indii.

Podobně jako v případě dříve oznámeného partnerství se společností Motorola Mobility oznámil Intel několikaletý plán spolupráce na vývoji chytrých telefonů a tabletů se společností ZTE. Che Š’-jou, výkonný viceprezident a ředitel terminálové divize ZTE, během svého vystoupení na kongresu zdůraznil, že spolupráce s Intelem umožní ZTE významně urychlit vývoj výrobků pro bezdrátové operátory. Rovněž prozradil, že první mobilní telefon ZTE postavený na technologii Intel se na trhu objeví v druhé polovině roku 2012.

Rozšíření SoC a komunikace

Intel se rozhodl stavět na stávajícím ekosystému a oznámil plány uvést na trh tři nové SoC produkty pro chytré telefony, které rozšíří portfolio společnosti. To teď bude pokrývat všechny segmenty trhu, od nejvyššího po nejnižší. Intel dále posílil výkon a energetickou účinnost procesoru Intel Atom Z2460, dříve nazývaného Medfield. Platforma bude nově podporovat rychlosti až 2 GHz.

Vedle toho společnost Intel představila procesor Atom Z2580, který nabízí dvojnásobný výkon oproti procesoru Z2460 a je vybaven řešením LTE/3G/2G. Intel plánuje vyzkoušet Z2580 v druhé polovině roku, komerční produkty by se pak měly na trhu objevit v prvním pololetí roku 2013. Společnost Intel rovněž zveřejnila plány na uvedení procesoru Intel Atom Z2000, jehož prostřednictvím chce využít příležitostí, které skýtají zejména rozvíjející se trhy, na nichž zákazníci hledají vyšší hodnotu za nižší cenu.

Z2000 je namířen na levnější segment trhu s chytrými telefony — právě těch by se dle odhadů odborníků mohlo do roku 2015 prodat až 500 milionů. Platforma obsahuje CPU Atom na rychlosti 1,0 GHz, díky čemuž nabídne výkon pro grafiku i video, přístup k internetu i možnost hrát hry vyvinuté v operačním systému Google Android. Rovněž podporuje modem Intel XMM 6265 3G HSPA+ s duální SIM 2G/3G, díky čemuž lze přecházet mezi hlasovým a datovým tarifem. Testování platformy Z2000 proběhne v polovině roku 2012, komerční produkty by se na trhu měly objevit počátkem roku 2013.

Paul Otellini rovněž s poukazem na tyto novinky zmínil, že procesor Atom předběhne Mooreův zákon; dále prozradil, že již příští rok bude Intel expedovat 22nm SoC pro testování mobilními operátory a že již probíhá vývoj technologie SoC na 14nm platformě.

V roce 2011 Intel expedoval přes 400 milionů mobilních platforem. Právě díky takto vybudované pozici představil Intel pokročilou platformu LTE/3G/2G, jež podporuje stahování rychlostí 100 Mbps a nahrávání rychlostí 50 Mbs, stejně jako podporu pro HSPA+ 42Mbps. Testování produktu proběhne ve druhém čtvrtletí, na trhu se první výrobky objeví koncem roku 2012. Intel též oznámil, že testuje platformu XMM 6360, nové tenké řešení HSPA+, jež podporuje stahování rychlostí 42 Mbps a nahrávání rychlostí 11,5 Mbps. Toto řešení je určeno zejména pro malé telefony.


Úvodní foto: © HaywireMedia - Fotolia.com
Komentáře