Internetové setkání vyvolává spory

Na dnes započatém uzavřeném setkání vlád v Dubaji může být v sázce internetová svoboda.

Internetové setkání vyvolává spory


Mezinárodní telekomunikační unie OSN (ITU) ode dneška do 14. prosince na Světové konferenci mezinárodních telekomunikací vyjednává nové mezinárodní telekomunikační regulace včetně těch týkajících se internetu.

Proti tomuto setkání protestuje spousta společností, organizací i jednotlivců, neboť se jedná o setkání tajné a jsou v něm zapojeny i některé země, které jsou proti svobodnému a otevřenému internetu.

Podle Center for Rights umožňují některé návrhy jednodušší odříznutí přístupu, ohrožení soukromí a legitimizaci monitorování a blokování online provozu. Další zase chtějí podle skupiny zavést poplatky za přístup k obsahu, což může mít vliv na byznys a lidská práva.

Američtí představitelé očekávají, že některé země se budou snažit protlačit mezinárodní daň za internetový provoz a také o to, aby ITU převzala „vládu nad internetem“ od současného správce, americké neziskovky ICANN, a dalších organizací. Americká sněmovna reprezentantů v srpnu jednohlasně schválila zprávu pro ITU, že internet nepotřebuje nové mezinárodní regulace.

Navíc se k USA přidala v listopadu i Evropská unie, která apelovala na účastníky jednání, aby na konferenci blokovali pokusy ITU o získání absolutní kontroly nad internetem.

Google, lídr v oblasti internetového vyhledávání, je v kritice setkání velmi důrazný a po dobu několika týdnů dělá reklamu svému webu „take action“, jednejte, kde se lidé mohou přidat na seznam těch, kdo jsou proti WCIT, a také se snažit přimět k účasti i své přátele a kontakty na sociálních sítích.

Zástupkyně Internet Society – člena ITU – říká, že faktory, jako je konkurence mezi poskytovateli, transparentnost a regulační nezávislost přispěly k úspěchu a růstu mezinárodních telekomunikací a tyto věci nejsou v současné době adresovány ve smlouvě, o níž se vyjednávalo naposledy v roce 1988. (Otázkou je, zda je potřeba v nějaké smlouvě adresovat něco, co se vyvíjí přirozeně i bez ní.)

„Existují příležitosti pro pozitiva, která mohou být včleněna do smlouvy a aktualizovat ji tak, aby byla konzistentní s tím, co jsme shledali jako funkční,“ řekla zástupkyně ve videu.

A dodává: „Dopad na internet může být buďto dobrý nebo špatný. Vidíme některé aktuální návrhy ke konferenci o smlouvě, které by mohly ovlivnit způsob, jakým funguje internet, architekturu internetu, bezpečnost internetu a obsah internetu. A naneštěstí jsou mezi těmito návrhy také, které by vzaly starý telefonní model a jednoduše by jej aplikovaly na nové technologie, Jako je internet. To by nebylo dobré.“

Zdroj: IDG News Service


Úvodní foto: © Julien Eichinger - Fotolia.com
Komentáře