Invex 2007: Ministerstvo vnitra nabízí málo, připravuje hodně

Od prezentace ministerstva vnitra někteří lidé hodně očekávali, zvláště v souvislosti s mediálním tažením ministra vnitra za informační společnost.

Invex 2007: Ministerstvo vnitra nabízí málo, připravuje hodně


Od prezentace ministerstva vnitra někteří lidé hodně očekávali, zvláště v souvislosti s mediálním tažením ministra vnitra za informační společnost, omezení byrokracie a další oblíbená marketingová lákadla.

Stánek ministerstva v pavilonu V ohromil svou prostorovou bohatostí - řada počítačů a obrovská obrazovka zobrazující usmívající se lidi a hezké slogany. Jako by to vše mělo zakrýt, že vlastně vnitro nepřináší něco nového.Na počítačích bylo možné se podívat na Schengenský informační systém spuštěný prvního září letošního roku v souvislosti s blížícím se začleněním Česka do tohoto režimu volného pohybu. Jde v zásadě o přístup ke společné evropské databázi, která je ale určena hlavně pro policii a jiné bezpečnostní orgány, uchovává například údaje o hledaných, pohřešovaných či nežádoucích osobách. Tedy nic pro běžného občana.
Zbytek prezentace se soustředil na informování o tom, na čem ministerstvo pracuje, respektive na čem by mohlo či chtělo pracovat, pokud pro to budou správné legislativní podmínky a finance. Jedná se hlavně o projekty spadající pod eGON (electronic government) - základní registra veřejné správy a komunikační infrastruktura veřejné správy (KIVS).Prvně jmenované má sjednotit roztříštěné státní databáze, tedy registry osob, nemovitostí, adres, obyvatel, práv atd. To druhé je zase motivováno chvályhodnou snahou o sjednocení kontaktu státní správy a občana na jedno místo.
Intenzivně jsem se snažil vypáčit z přítomných nějaké informace o tom, co je vlastně konkrétně nového, hotového, co mohou lidé využít a neustále se mi dostávalo odpovědí v tom smyslu, že vlastně se na všem pracuje a jako jsou velkolepé plány. Na paměť mi vytanula řeč Sir Humphreyho ze seriálu „Ano, pane ministře“:

Humphrey: „V administrativě žádné výsledky být nemohou, kromě součtu cifer. Administrativa trvá věčně.“
Bernard: „Na věky věků.“
Humphrey: „Ámen!“

Projekty znějí hezky, ale když si představíte ty tahanice o kompetence a prostředky mezi ministerstvy a dalšími úřady, tak je dost možné, že se výsledků nedočkáme ani na příštím Invexu a možná ani ne do příštích voleb. A pak to začne nanovo.Komentáře