Jobs.cz: poptávka po zaměstnancích v IT roste, v jiných oborech klesá

Poptávka firem po zaměstnancích v oblasti IT: vývoj aplikací a systémů v meziročním srovnání vzrostla o 14,7 %, ve strojírenství naopak klesla o 15,6 %.

Jobs.cz: poptávka po zaměstnancích v IT roste, v jiných oborech klesá


„Z hlediska celkových čísel listopadový vývoj na online pracovním trhu nevybočil ze scénáře, který sledujeme již od jara tohoto roku. Počet nových míst je letos stabilně o 8 až 9 % nižší než vloni, ani v úplném závěru roku přitom nelze očekávat zásadní zvrat. Většina zaměstnavatelů v prosinci tradičně utlumí své náborové aktivity a také část uchazečů o práci pravděpodobně upřednostní přípravy na blížící se svátky před hledáním nového uplatnění,“ uvedl Ondřej Mysliveček, analytik společnosti LMC, provozovatele portálů Jobs.cz a Prace.cz.

Zaměstnavatelé v listopadu na Jobs.cz vystavili celkem 20 596 pracovních míst, o 1,5 % méně než v říjnu (20 912). Ve srovnání s listopadem loňského roku (22 553) jde o pokles o 8,7 %, což odpovídá letošnímu trendu. Počet míst vhodných pro absolventy činil 3 361, oproti říjnu (3 601) jde o 6,7 % nižší hodnotu. V listopadu zaměstnavatelé prostřednictvím Jobs.cz navíc obsazovali také 5 400 brigádnických míst, o 3,4 % méně než o rok dříve (5 591).

„Velmi zajímavý pohled přináší meziroční srovnání vývoje v jednotlivých oborech. Ve většině případů došlo k poklesům, a to i u ještě nedávno velmi silného strojírenství. Na opačném pólu se drží segment IT, zvláště oblast vývoje aplikací a systémů, kde dále roste počet nových míst a firmy zde bojují s nedostatkem vhodných uchazečů. Situace v oboru technika a vývoj, který tvoří většinou technické profese náročné na znalosti, se v tomto ohledu vyvíjí obdobně,“ doplnil Ondřej Mysliveček z LMC.


Úvodní foto: © picsfive - Fotolia.com
Komentáře