Kaspersky: Česko patří mezi TOP5 zemí s nejlépe zabezpečenými počítači

Společnost Kaspersky Lab zveřejnila každoroční zprávu Kaspersky Security Bulletin. Trend posledních let, kdy se dále snížil objem spamu distribuovaného prostřednictvím emailu, podle ní pokračoval i v roce 2011.

Kaspersky: Česko patří mezi TOP5 zemí s nejlépe zabezpečenými počítači


Zemí s nejnižším procentem infikovaných počítačů je podle zprávy s 20,6 % Dánsko následované Japonskem (21,1 %) a Německem (25,3 %). České republice patří s 27 % pátá příčka. Oproti tomu v Súdánu, který skončil na poslední příčce, je zavirovaných 19 z 20 počítačů.

Tažení proti botnetům, jež probíhá od roku 2010, se ukázalo jako účinné — podíl spamu poklesl v roce 2011 na 80,26 % oproti rekordním 85,2 % v roce 2009. Celkový objem spamu sice klesl, ale procento spamu se škodlivou přílohou se v roce 2011 meziročně zvýšilo 1,7krát a činilo 3,8 % veškeré e-mailové komunikace. I v uplynulém roce distributoři spamu používali nejpopulárnější aktuální témata. V takzvaných nigerijských mailech proto výrazně figurovalo zemětřesení v Japonsku nebo smrt diktátorů Kaddáfího a Kim-Čong-Ila.

Velké změny se odehrály mezi hlavními zdroji spamu. Spojené státy, které byly hlavním zdrojem spamu v roce 2010, zcela vypadly z první desítky. Nezáviděníhodné postavení jedničky připadlo Indii, jež se předloni umístila na druhém místě. Vedoucí trojku pak doplnily Brazílie a Indonésie, které se předchozího roku umístily na 5. respektive 16. pozici. Oproti tomu Rusko kleslo na 9. místo. V regionální distribuci spamu se mnoho nezměnilo — většina spamu pocházela i nadále z Asie, Jižní Ameriky a východní Evropy.

Jedním z nejvýraznějších trendů uplynulého roku byl takzvaný „spear phishing” — přesně zacílený spam, v němž se podvodníci zaměřují na předvybranou skupinku uživatelů. S jeho pomocí se podvodníci dostanou k uživatelovým přihlašovacím údajům a získají přístup k online službám, internetovému bankovnictví, anebo se pokusí ukrást důvěrné informace o zaměstnancích subjektu. Zprávy používané při takovýchto útocích jsou podstatně rafinovanější než při tradičních metodách, protože jsou šité na míru konkrétnímu příjemci. Tyto útoky rovněž probíhají v podstatně menším objemu a obrana bezpečnostním softwarem je tak obtížnější.
Úvodní foto: © pixel_dreams - Fotolia.com
Komentáře