Kaspersky: V ČR spamu pšenka nekvete

Objem spamu poklesl v první čtvrtině letošního roku oproti předchozímu čtvrtletí o 3 procenta a v průměru dosáhl 76,6 %. Vyplývá to ze zprávy společnosti Kaspersky Lab.

Kaspersky: V ČR spamu pšenka nekvete


V seznamu 10 největších původců spamu jsou převážně země v Jižní Americe a Asii. Top 10 kraluje Indie a figurují v něm pouze tři evropské země – Velká Británie (3,2 %), Itálie (3 %) a Polsko (2,4 %). Pouze 3,4 % spamu pocházelo ze zemí Visegrádské čtyřky. Přední pozici mezi nimi zaujalo Polsko, z České republiky, které patří 33. místo, pocházelo pouze 0,7 % všech spamových e-mailů.

Ačkoli se procentuální podíl spamových e-mailů se škodlivými přílohami snížil, jeho hodnota je stále vysoká. Mnohé škodlivé e-maily navíc dávají před přílohami přednost odkazům na stránky s exploity. Tyto odkazy uživatele přesměrovávají na stránky obsahující určitý exploit kit – sadu nástrojů určených k nacházení zranitelností v rozšířených aplikacích, jako je Java, Flash Player či Adobe Reader.

Mezi zeměmi s největším množstvím virů nalezených v e-mailech se umístilo v prvním čtvrtletí na 23. místě Polsko s celkem 0,88 %. Ostatní země Visegrádské čtyřky se podle údajů Kaspersky Lab mezi první stovkou zemí neumístily. Maďarsko a Česká republika byly zařazeny na 105. A 108. místo s 0,02 % a Slovensko skončilo na 140 místě s 0,01 %.

Spameři vykazovali zvláštní kreativitu v oblasti sociálního inženýrství. Hromadně rozesílali e-maily s falešnými upozorněními, které uživatele po kliknutí přesměrovaly na škodlivou stránku obsahující nechvalně proslulý BlackHole exploit kit. Nedávný mailing pak například napodoboval zprávy letecké společnosti, jež obsahovaly pozvánku k online odbavení na let US Airways. Další škodlivé hromadné mailingy napodobovaly například finanční zprávy, upozornění z různých bank nebo informační zprávy ze sociálních sítí.


Úvodní foto: © Sergej Khackimullin - Fotolia.com
Komentáře