Kuba zapnula podmořský internetový kabel: pouze jednosměrně

Podle analytické firmy Renesys to vypadá, že internetový provoz skrze nový kabel směřuje do země, ale ne z ní.

Kuba zapnula podmořský internetový kabel: pouze jednosměrně


Změna ve schématu internetového provozu v posledním týdnu naznačuje, že Kuba nejspíše aktivovala podmořský kabel z optických vláken, který zemi spojuje s globálním internetem přes Venezuelu.

Analytici z Renesys poznamenávají, že španělská telekomunikační společnost Telefónica začala směřovat internetový provoz ke kubánské státní telekomunikační společnosti, Empresa de Telecomunicaciones de Cuba S.A. (ETECSA).

Internetový provoz proudí s výrazně nižšími odezvami než dosud, což značí, že se Kuba přestala spoléhat pouze na tři dosavadní satelitní poskytovatele.

Kuba a Venezuela začaly budovat podmořský kabel v roce 2007 v rámci projektu zvaného „Alternativa Bolivariana para los Pueblos de nuestra América“ (Bolívarská alternativa pro národy naší Ameriky) čili ve zkratce ALBA-1. Pomocí ALBA-1 je k internetu připojená třeba i Jamajka.

Kvůli zdržením byla konstrukce dokončena až v roce 2011 a dokonce i poté Kuba pokračovala v používání satelitních internetových poskytovatelů.

Renesys, která analyzuje směřování internetových dat pro zlepšení síťového výkonu pro své klienty, zjistila, že Telefónica začala minulý týden dodávat data na Kubu. Vypadá to však, že data proudí pouze směrem na Kubu, nikoliv obráceně.

Doby odezvy jsou stále relativně vysoké, nicméně fakt, že odezva při odesílání dat na Kubu z jiných částí světa poklesla pod 480 ms naznačuje, že se používají nejen satelitní připojení. Satelitní připojení bývají samozřejmě pomalejší než připojení pomocí kabelů.

Nicméně pokud by data byla přenášena pouze podmořským kabelem, měly by doby odezvy mezi Kubou a blízkými zeměmi poklesnout pod 50 milisekund. Pro srovnání: paketu dat trvá 60 ms, než překročí Atlantik, a asi 110 milisekund, než překročí Tichý oceán.

Ať už to tedy bylo chybou nebo záměrem, podporuje Telefónica internetový provoz pomocí ALBA-1 pouze směrem na Kubu, což znamená, že země v případě odchozího provozu stále spoléhá na satelitní připojení.

Aktivace ALBA-1 může být dobrým prvním krokrem k tomu, aby bylo společnosti ETECSA poskytnuto lepší připojení k internetu, nicméně nedostatky v rozšířeném veřejném přístupu k internetovým službám napříč ostrovem svobody budou pravděpodobně stále pokračovat.

Zdroj: IDG News Service


Úvodní foto: © asaflow - Fotolia.com
Komentáře