Kulatý stůl o digitalizaci: TV Prima přechází do multiplexu 2

Nejzajímavější informací ze včerejší odborné konference Kulatý stůl o digitalizaci, kterou již popáté pořádal server DigiZone.cz, byla novinka o přechodu TV Prima z multiplexu 3 do zemské digitální sítě Českých Radiokomunikací.

Kulatý stůl o digitalizaci: TV Prima přechází do multiplexu 2


Nejzajímavější informací ze včerejší odborné konference Kulatý stůl o digitalizaci, kterou již popáté pořádal server DigiZone.cz, byla novinka o přechodu TV Prima z multiplexu 3 do zemské digitální sítě Českých Radiokomunikací.

Tři panelové diskuze na téma „Schyluje se k souboji vysílacích platforem?“ si během odpoledne vyslechlo více než 80 účastníků.

Odborná konference Kulatý stůl o digitalizaci serveru DigiZone.cz se konala přesně v den vypnutí analogového signálu programu ČT2 ve Středních a Jižních Čechách a části Prahy. Aktuálnost digitálního tématu potvrdil i zájem účastníků z řad odborné veřejnosti, kterých se sešlo v hotelu Jalta v Praze na 80, a zároveň rekordní návštěvnost serveru DigiZone.cz s téměř 100 tisíci zobrazenými stránkami. Podtitul konference „Schyluje se k souboji vysílacích platforem?“ naznačuje, že se mluvilo o aktuálním dění ve všech základních způsobech příjmu digitálního signálu. V prvním bloku o zemské digitální síti, v druhém panelu o satelitním příjmu a v poslední diskuzi o kabelové televizi a IPTV.

Hned na úvod konference zazněla zcela nová informace od Kamila Levinského (České Radiokomunikace). TV Prima totiž přechází do multiplexu 2, kde bude vysílat společně s TV Nova a televizí Barrandov. Ivo Ferkl (TV Nova) nevyloučil, že po spuštění Novy HD na satelitu by brzy mohla následovat i Nova sport ve vysokém rozlišení. Jiří Balvín (TV Óčko) se dostal do sporu s kabelovými operátory ohledně povinně šířených programů v kabelu.

Leoš Pohl (Czech Digital Group) jako zástupce provozovatele multiplexu 3 uvedl, že TV Prima chtěla větší a kvalitnější pokrytí, než jí může multiplex 3 zajistit. Pavel Hanuš (Česká televize) vysvětlil, jak to bude s digitálními dokrývači veřejnoprávního multiplexu.

Generální ředitel televize Nova Petr Dvořák prohlásil, že Nova jednala s ČRa o možnosti zaplnit svými programy celý multiplex 2. Začlenění celého multiplexu se Nově nepodařilo kvůli zákonu, který jí dovoluje v pozemních sítích provozovat jen dva programy.

Ve druhém bloku konference prohlásil Leoš Pohl (Gital), že po vstupu značky Skylink jako satelitní platformy provozované společností TradeTec na český trh zřejmě Gital začne naplno využívat značky CS Link. Martin O. Kubacki (Astra CEE ), Leoš Pohl a Jaromír Glisník (Skylink) se shodli na tom, že vstup satelitní služby Digi TV na český trh přede dvěma lety vedl k většímu zájmu Čechů o satelitní příjem televize. Zlaté časy této platformy jsou podle nich ale už minulostí.

Třetí blok konference věnovaný kabelové televizi a IPTV se nesl především v duchu sporu o rozšíření počtu povinně zařazovaných televizních programů. Podle novely zákona o rozhlasovém a televizním vysílání platné od 1. ledna 2008 musí všichni kabeloví a IPTV operátoři zařadit zdarma do nejnižší programové nabídky všechny celoplošně šířené pozemní televize. Petr Bárta (Elsat) a Petr Opletal (Rio Media) to považují za pokus o „znárodňování“ části vysílacího spektra v kabelech. Kabelové společnosti totiž musí za povinně šířené programy hradit poplatky autorským svazům.

Za oblast pro možný rozvoj IPTV služeb označil Petr Pobořil (Mattes AD) středně velká a malá města s pěti až deseti tisíci obyvatel. Podle Davida Čermáka (Pro-zeta) se IPTV nyní rozšiřuje právě do menších měst. Přítomní zástupci operátorů IPTV se v závěru konference nedokázali shodnout v tom, jak velký datový tok je dobrý pro jeden televizní program v HD kvalitě. Michal Táborský (Telefónica O2) byl toho názoru, že 7 Mbit/s pro jeden program v HD kvalitě stačí.

Komentáře