Lenovo si vysloužilo titul největšího výrobce PC na světě

Společnost Lenovo je podle nově zveřejněných statistik analytické firmy Gartner jedničkou mezi výrobci počítačů na celém světě.

Lenovo si vysloužilo titul největšího výrobce PC na světě


Celkově ve třetím čtvrtletí tohoto roku prodej počítačů poklesl o více než 8 % na 87,5 milionů kusů. Jde o nejdramatičtější pokles od roku 2001. Poptávka po počítačích klesá s tím, jak se zvyšují prodeje tabletů a chytrých telefonů. „Pro prodejce počítačů to byl celkem těžký rok, protože Windows 8 ještě nebyly vydány a někteří uživatelé na ně čekají. Navíc na trhu PC kanibalizují tablety,“ uvedla Eve Jungová, analytička společnosti Nomura.

Zajímavé je, že podle statistik společnosti IDC je jedničkou mezi výrobci počítačů stále HP, takže počet prodaných kusů počítačů Lenovo a Hewlett-Packard musí být velmi těsný. Podle IDC HP vede o pouhé půl procento. Statistiky IDC a Gartneru ukazují, že asijští výrobci počítačů (například Acer) začínají ubírat tržby americkým společnostem jako Dell (trojka na trhu) nebo HP. Hewlett-Packard v současné době drží 15,5 % globálního trhu s 13,55 miliony prodanými počítači ve třetím čtvrtletí.

Podíl HP se tak oproti stejnému období uplynulého roku snížil o 16,4 % a třetí čtvrtletí tohoto roku je vůbec prvním za posledních šest let, kdy Gartner HP sesadil z první pozice. Podle společnosti Gartner je největším výrobcem počítačů Lenovo s 15,7% podílem na trhu a 13,77 miliony kusy prodaných počítačů. Lenovo před pár dny oznámilo, že některé ze svých počítačů bude vyrábět v USA.


Zdroj: DailyTech


Úvodní foto: © Helder Almeida - Fotolia.com
Komentáře