Letos se má prodat miliarda mobilních telefonů

Podle Strategy Analytics byla největší poptávka po levnějších telefonech, do popředí zájmu se prý ale dostávají také přístroje s integrovaným fotoaparátem.

Letos se má prodat miliarda mobilních telefonů


Celosvětový prodej mobilních telefonů za první čtvrtletí letošního roku vzrostl v porovnání se stejným obdobím loni o 31 % na 229 milionů kusů. Tvrdí to analytická společnost Strategy Analytics.
Do konce roku by se navíc podle ní měla prodat více než miliarda přístrojů po celém světě, což předčilo dosavadní plány analytiků, kteří předpokládali, že zmiňovaná hranice bude pokořena až v roce příštím. V loňském roce se prodalo celkem 817 milionů telefonů.

Za každoročním silným nárůstem prodejů mobilních telefonů stojí především vysoká poptávka na straně rozvojových trhů v Asii, Africe a v Jižní Americe (Brazílie).

Nejvíce prodaných telefonů tradičně pocházelo z dílny společnosti Nokia, která jich v prvním čtvrtletí letošního prodala přes 75 milionů. To je zhruba o 21 milionů více než vloni, čímž si Nokia vydobyla 32,8% celosvětový tržní podíl.
Velmi dobře se na začátku roku dařilo konkurenční firmě Motorola, která prodala přes 46 milionů mobilních telefonů, a v současné době disponuje 20% podílem trhu. Třetí místo zaujal Samsung s 14% tržním podílem, top pětici výrobců mobilních telefonů pak zakončily společnosti LG a Sony Ericsson.

Podle Strategy Analytics byla největší poptávka po levnějších telefonech, do popředí zájmu se prý ale dostávají také přístroje s integrovaným fotoaparátem. Ty jen loni tvořily zhruba polovinu všech prodaných telefonů po celém světě. Analytici očekávají, že se takto vybavených aparátů prodá letos ještě více, hovoří o dvou třetinách celkového prodeje.

Komentáře