Letošní rok má být ve znamení obrázkového spamu

Letošní rok má být ve znamení obrázkového spamu


Počet bezpečnostních hrozeb za uplynulý rok vzrostl. Dobrou zprávou naopak je, že ubylo těch nejnebezpečnějších.

Internet Security Systems, divize společnosti IBM, vydala zprávu s výsledky svého statistického vyhodnocení bezpečnosti IT za rok 2006 a předpovědi na letošní rok. Významným trendem podle ISS má být například nárůst obrázkového spamu.

Jak vyplývá ze zprávy, bylo v roce 2006 zaznamenáno a analyzováno 7 247 nových druhů možných napadení. což představuje skoro 40% nárůst proti statistickým údajům z roku 2005.

Ačkoliv tato čísla se zdají být velmi hrozivá, dobrou zprávou je, že náš výzkum naznačuje od loňského roku procentuální pokles velmi nebezpečných hrozeb,“ komentoval výsledky studie Gunter Ollmann, ředitel bezpečnostní strategie IBM Internet Security Systems.

V roce 2006 podle ISS pokračovalo stírání rozdílů mezi jednotlivými kategoriemi škodlivého kódu. V důsledku toho přestane mít v roce 2007 klasické rozdělení na viry, rootkity, spyware a další kategorie význam, totéž má platit pro samostatná řešení ochrany.

Stará zranitelnost a spam

ISS očekává, že útoky na internetové prohlížeče ze strany podvodných stránek budou v roce 2007 i nadále vzrůstat, částečně jako výsledek nově vytvořeného průmyslu „zneužívání na zakázku“. Prodej získaných dat se stává stále organizovanější a stále častěji na sebe bere podobu prodejních kanálů využívaných legitimními společnostmi. Nejčastějším cílem zneužívání používaným k infekci webových prohlížečů malwarem byla loni zranitelnost MS-ITS firmy Microsoft (MS04-013), odhalená již v roce 2004.

V roce 2007 budou pravděpodobně vyvinuty nové formy obrázkového spamu, které dokáží obejít ochranná řešení vyvinutá pro boj s jeho současnými formami. Na konci loňského roku činil obrázkový spam již téměř polovinu veškerého spamu.

Několik dalších zajímavostí ze zprávy ISS

  • Během minulého roku vzrostl objem spamu ve srovnání s rokem 2005 o 100 %
  • Největšími původci spamu jsou USA, Španělsko a Francie
  • Druhým nejčastějším jazykem spamu je po angličtině němčina
  • Největším zdrojem phishingových spamů je Jižní Korea
Komentáře