Lidé si více uvědomují hrozící škody, roste zájem o pojištění odpovědnosti

V první polovině roku 2010 vzrostl zájem o pojištění odpovědnosti o 20 % oproti loňskému roku. Lidé přitom uzavírají pojištění odpovědnosti nejčastěji na částku dva miliony korun, která je podle odborníků plně dostačující.

Lidé si více uvědomují hrozící škody, roste zájem o pojištění odpovědnosti


Během prvních šesti měsíců letošního roku bylo pojištění odpovědnosti nejčastěji sjednáváno pro úhradu škod v běžném životě, které pokrývá náklady na škody vzniklé nešikovností při sportu či v domácnosti. Dále si klienti sjednávali pojištění odpovědnosti za škody z držby nemovitosti, do nichž patří například úrazy na zamrzlém chodníku. V současné době vzrůstá rovněž zájem o pojištění odpovědnosti zaměstnance za škodu způsobenou zaměstnavateli.

„Pojištění odpovědnosti zaměstnance vůči zaměstnavateli doporučujeme sjednat každému, kdo má v zaměstnání za něco hmotnou odpovědnost. V České republice se nejčastěji jedná o užívání služebního vozidla, které je již dnes v mnoha tuzemských firmách běžným standardem,“ uvedl Tomáš Knebl, generální ředitel společnosti Rentia. „Zájem o pojištění odpovědnosti výrazně roste, protože si lidé konečně začínají uvědomovat rizika, která jim mohou vzniknout nejen v zaměstnání, ale i doma. Velmi draho je totiž mohou přijít i obyčejné nehody, jakou je například vytopení pračky,“ doplnil.

Pojištění odpovědnosti si klienti v 91 % případů sjednávají současně s majetkovým pojištěním. Statistiky společnosti Rentia ukazují, že průměrná pojistná částka u pojištění majetku činí 583 tisíc korun. Lidé však pojistné smlouvy neaktualizují, v důsledku toho hodnota majetku většinou neodpovídá částce uvedené ve smlouvě a majetek je tak podpojištěn. Podle statistik Rentie se podpojištění majetku týká 60 % klientů.

„Pojistné smlouvy mnohých klientů jsou starší více než deset let. Klienti po tuto dobu neobnovují pojistnou částku, a to ani v případě rekonstrukce či jiného zhodnocení své nemovitosti. Proto je pak částka uvedená ve smlouvě nižší než reálná hodnota nemovitosti, čímž dochází k podpojištění,“ vysvětlil Kamil Durčák ze společnosti Rentia.

Komentáře