Mac OS X Lion s 250 novými funkcemi bude k dispozici v červenci

Společnost Apple oznámila, že systém Mac OS X Lion bude v červenci k dispozici ke stažení z webu Mac App Store za cenu 20,99 USD.

Mac OS X Lion s 250 novými funkcemi bude k dispozici v červenci


K novým funkcím systému Lion patří například gesta Multi-Touch, systémová podpora celoobrazovkových aplikací, funkce Mission Control, obchod Mac App Store integrovaný přímo do operačního systému a Launchpad – nové výchozí místo pro práci se všemi aplikacemi.

Nová gesta Multi-Touch a plynulé animace zabudované do systému Lion umožňují přímou interakci s obsahem na obrazovce a intuitivnější používání počítače Mac. Mezi nová gesta patří posouvání se setrvačností, ovládání velikosti zobrazení webové stránky nebo obrázku klepáním či roztahováním a svíráním prstů, otáčení stránek nebo přecházení mezi celoobrazovkovými aplikacemi švihnutím prsty doleva nebo doprava. Všechny notebooky Mac jsou dodávány s trackpady Multi-Touch. Stolní počítače Mac mohou používat ovladače Magic Trackpad společnosti Apple.

Celoobrazovkové aplikace využívají celý displej a hodí se tak ke čtení e-mailů, surfování na webu nebo prohlížení fotografií, zejména v počítačích MacBook Air a MacBook Pro. Stačí kliknout a aplikace vyplní celý displej. Švihnutím prstů do stran můžete přecházet mezi okny, mezi celoobrazovkovými aplikacemi nebo zpátky na plochu, Dashboard či Spaces, aniž byste opustili celoobrazovkový režim. Systémovou podporu operačního systému Lion pro celoobrazovkové aplikace využívají aplikace iWork a iLife, rovněž tak aplikace Safari, iTunes, Mail, FaceTime a další.

Funkce Mission Control sjednocuje Exposé, celoobrazovkové aplikace, Dashboard a Spaces do jednotného prostředí a poskytuje pohled z ptačí perspektivy na všechny aplikace a okna otevřené v počítači Mac. Opět švihnutím prsty se vám na ploše zobrazí otevřená okna seskupená podle aplikace, miniatury celoobrazovkových aplikací i Dashboard a klepnutím přejdete tam, kam potřebujete.

Ceny a dostupnost

Systém Mac OS X Lion bude v obchodě Mac App Store k dispozici v červenci jako upgrade ze systému Mac OS X verze 10.6 Snow Leopard za cenu 20,99 USD (platná v USA). Systém Lion vyžaduje počítač Mac vybavený procesorem Intel Core 2 Duo, i3, i5, i7 nebo Xeon a pamětí RAM o velikosti 2 GB.

Komentáře