Malware SpyEye způsobuje ve firmách zmatek

Společnost AVG Technologies zveřejnila svou druhou čtvrtletní zprávu o stavu bezpečnosti na internetu „AVG Community Powered Threat Report – Q2 2011”.

Malware SpyEye způsobuje ve firmách zmatek


Pozor na SpyEye

Zpráva poskytuje přehled o nejrozšířenějším malware zaměřeném na online bankovnictví v posledních několika letech – SpyEye. Nárůst SpyEye ukazuje, že uživatelé internetového bankovnictví musí být velmi ostražití, zejména když jsou za ně odpovědní stále častěji právě oběti útoků. Nedávné rozhodnutí soudu v USA určilo, že oběť útoku byla zodpovědná za svoji ochranu dat spíše než banka -  a to prostřednictvím využití internetového zabezpečení a nástrojů pro ochranu identity.

Mac již není oázou bezpečí

Ze zprávy rovněž vyplývá, že kvůli stoupající popularitě se počítače Mac stále častěji stávají cílem kybernetické kriminality. Platforma začíná mít rozhodující podíl na trhu a tak se objevuje na mušce zločinců. I když to může být nová cílová platforma, počítačoví zločinci používají k útoku na uživatele Mac OS osvědčených technik sociálního inženýrství.

Mobilní malware

Stále více využívají kybernetičtí zločinci mobilní malware, díky němuž získávají peníze SMS zprávami a falešnými aplikacemi. Techniky zpeněžení jsou mnohem lépe ovladatelné přes mobilní telefon než přes počítač. Díky možnosti spamování uživatelů tím, aby si stáhli aplikaci, nebo jednoduše jejím zveřejněním na internetovém trhu s aplikacemi, je distribuce škodlivého softwaru velmi jednoduchá.

‚Důvěryhodný malware‘

Zpráva ukazuje, jak se „důvěryhodný malware“ rozrůstá obrovskou rychlostí. Ve druhém čtvrtletí roku 2011 zaznamenaly laboratoře AVG nárůst v množství kradených digitálních certifikátů používaných k podpisu malware ještě předtím, než jsou hackery distribuovány dále. V porovnání s celým rokem 2010 byl na začátku roku 2011 zaznamenán významný nárůst o více než 300%. Důvěra v podepsané soubory tedy rychle ztrácí na síle.

Komentáře