Mezi farmaceutickými botnety zuří obchodní válka, objem spamu klesá

Objem spamu v lednu 2011 byl dle zprávy společnosti Symantec o 65,9 % nižší než v lednu 2010, kdy spam představoval 83,9 % všech e-mailů

Mezi farmaceutickými botnety zuří obchodní válka, objem spamu klesá


ilustrační foto: arnold | inuyaki

 

Podle lednové zprávy MessageLabs Intelligence Report společnosti Symantec byl objem spamu v lednu 2011 o 65,9 % nižší než v lednu předchozího roku, kdy spam představoval 83,9 % všech e-mailů.

Pokles dle zmíněné zprávy začal již 25. prosince a pokračovat po 1. lednu, což bylo výsledkem zastavení činnosti tří zásadních botnetů, které rozesílaly nevyžádanou poštu - Rustock, Lethic a Xarvester - a důvodem byly také neshody mezi gangy zaměřenými na rozesílání farmaceutického spamu. Během těchto dvou týdnů klesl objem spamu o 58 % z 80,2 miliardy nevyžádaných e-mailů za den na 33,5 miliardy nevyžádaných e-mailů denně, což připomíná podobný pokles při odstavení kalifornského ISP McColo na konci roku 2008 a začátkem roku 2009.

Pokles objemu spamu je dle Paula Wooda, senior analytika MessageLabs Intelligence výsledkem především „… konsolidace a restrukturalizace gangů zaměřených na rozesílání farmaceutického spamu, což vedlo k nestabilitě na trhu a snahou nových subjektů o využití této obchodní příležitosti. Očekáváme, že v roce 2011 se objeví nové značky farmaceutického spamu a botnety budou v této oblasti vzájemně soupeřit.“

V řeči čísel to znamená, že pokud v květnu 2010 bylo až 85% spamu spojeno s farmaceutickými výrobky, v lednu letošního roku představoval farmaceutický spam „jen“ asi 59,1 % veškeré nevyžádané pošty.

O zásadní roli botnetů v produkci spamu svědčí další údaj z reportu společnosti Symantec: na konci roku 2010 produkovaly botnety i přes pokles své činnost stále 77 procent světového spamu.

Komentáře