Microsoft pohřbil Hotmail a spouští nový freemail Outlook.com

Společnost Microsoft včera spustila novou webovou službu pojmenovanou jako Outlook.com, jež brzy nahradí freemail Hotmail. Z webového Outlooku je cítit ambice konkurovat populárnímu Gmailu nebo Yahoo.

Microsoft pohřbil Hotmail a spouští nový freemail Outlook.com


E-mailová schránka Hotmail, jež byla poprvé představena v roce 1996, svého času představovala špičku mezi freemaily, nicméně postupem času s příchodem novějších služeb od Googlu či Yahoo začal Hotmail ztrácet dech a uživatelskou popularitu. Nově představený Outlook.com si tak klade za cíl dohnat to, co Hotmailu uniklo, a přidat něco navíc, aby zaujal nové uživatele, či ještě lépe je přetáhl od konkurence.

Čím se tedy Outlook.com snaží zaujmout? V prvé řadě klade důraz na designérské zpracování uživatelského rozhraní, jež má jít ruku v ruce s minimalistickým návrhem dlaždicového a barevného stylu Metro, který byl představen společně s Windows 8. Dle slov společnosti přibylo na obrazovce díky tomuto designu 30 % prostoru pro příchozí poštu, což má zvýšit přehlednost schránky.

outlook metro

Další novinkou oproti Hotmailu je výrazné propojení služby se sociálními sítěmi Facebook, Twitter a LinkedIn, kdy mohou uživatelé sledovat statusy a příspěvky svých přátel či sami obsah tvořit bez nutnosti vstoupení na vlastní stránku dané sítě. Outlook.com má být dále doplněn o službu Skype, klienta pro textový, hlasový a video chat. Microsoft tak jde zjevně ve šlépějích Googlu a jeho integrace Google Talk do Gmailu.

Microsoft v demonstračním videu hrdě sděluje, že při čtení emailů nebude zobrazovat reklamy, v postranním panelu se uživatelům namísto toho zobrazí fotografie odesílatele a jeho nejnovější příspěvky na sociálních sítích.

Přibyla taktéž možnost filtrování pošty do kategorií jako newslettery, updaty ze sociálních sítí, zprávy od uložených kontaktů a podobně tak, aby uživatelé neměli dojem z přeplněné schránky, nýbrž si udělali v poště pořádek.

Za zmínku jistě stojí také propojení s cloudovým kancelářským balíkem Office Web Apps (potažmo Office 365) obsahujícím webové verze programů Word, Excel, PowerPoint a OneNote. E-mailová schránka je po vzoru nadcházející verze kancelářského balíku Office 2013 provázána s cloudovým úložištěm SkyDrive, jež lze s výhodou využít pro sdílení větších objemů dat namísto jejich odesílání v příloze.

word web app

Schránce vévodí svrchní modrý panel, jenž nese tlačítka základních funkcí jako tvorba nového mailu, odpovědi, vstup do adresáře se spamem nebo výběr kategorií. Tlačítko Outlook pak nese rozbalovací menu, přes nějž se lze dostat k příchozí poště, kontaktům (ty lze integrovat z Gmailu, Facebooku, desktopového Outlooku a dalších aplikací), kalendáři a úložišti SkyDrive.

outlook panel

Pakliže již vlastníte hotmailovou schránku či Windows Live účet, můžete Outlook.com využívat se svojí stávající adresou (zakončenou @hotmail.com či jiným freemailem, s nímž jste se přihlásili do Windows Live). Případně si můžete pořídit zcela novou schránku @outlook.com.

 

Zdroj: Blogs.office.com


Úvodní foto: Microsoft
Komentáře