Microsoft představil Windows 8 - velké změny a sázka na sílu dotyku

Microsoft na tiskové konferenci v Taipei představil novou verzi operačního systému Windows 8. Softwarový gigant zde sází na sílu dotyku a on-screen aplikací.

Microsoft představil Windows 8 - velké změny a sázka na sílu dotyku


Americká společnost Microsoft na tiskové konferenci představila novou verzi intenzivně vyvíjeného operačního systému Windows 8. Ten by měl z hlediska uživatelského rozhraní představovat radikální změnu oproti předchozím Windows, neboť systém míří především na perspektivní trh dotykových zařízení. Na hlavní obrazovce tak klasické ikony nahradí „dlaždice“, jež budou dle nastavení zastávat rozličné funkce.

Microsoft si chce tímto tahem především upevnit pozici v oblasti tabletů, kde na něj v současnosti dotírá silná konkurence v podobě Google Android nebo Apple iOS. Nové rozhraní je nicméně samozřejmě připraveno pro použití rovněž na klasických desktopech.

„Windows 8 představuje základní pokrok v návrhu designu od dob Windows 95. Našim partnerům orientovaným na hardware se takto otevírají obrovské možnosti pro inovování nových návrhů PC,“ sdělil korporátní viceprezident Microsoftu Michael Angiulo.

Na úvodní obrazovce bude umístěno několik „dlaždic“, jakýchsi větších ikon, přičemž každá z nich bude moci podle nastavení představovat například běžící aplikaci, widget a podobně. Celý design nápadně připomíná rozhraní mobilního OS Windows Phone 7, což jen potvrzuje fakt, že při vývoji OS Microsoft cílil především na použití pro dotyková zařízení. Při poklepaní na některou dlaždici se spustí přidružená aplikace v celoobrazovkovém režimu bez klasických postranních navigačních tlačítek a lišt.

Podrobnější analýzu přináší sesterský server PC World:

https://pcworld.cz/software/microsoft-predstavil-novy-dotykove-ovladany-windows-8-20376

Komentáře